Písek se rozloučil s extraligou porážkou

V posledním zápase sezóny byli hostiteli Písku Bílí Tygři z Liberce. Střetli se tedy dva hlavní rivalové, kteří po celou sezónu bojovali o udržení v soutěži. Nakonec bylo již před tímto duelem rozhodnuto, že se Liberečtí udrží a Černý Petr zůstane na jihu Čech. Přesto utkání nepostrádalo náboj. V prestižním střetnutí se nakonec, i přes špatný výkon v první polovině, radovali domácí a vyhráli v poměru 5:2. Za Písek se trefili Vráblík a Karel Jiřík.
Extraliga dorostu, 46. kolo, čt 3.3.2005, Svijanská aréna
Liberec
5:2
0:2, 2:0, 3:0
Branky: 33. Tondr (Sládek, Kajínek), 36. Peřina (Ropický, Kopic), 43. Peřina (Jaroměřský, Mizerík), 56. Kajínek (Kopic, Peřina), 58. Kopic - 16. Vráblík (Fořt, Maršík), 20. Jiřík K. (Kovář Jan, Kašpar). Rozhodčí: Mgr. Jebavý - Hrubý, Žídek. Vyloučení: 10:10, navíc Smetaník (Liberec) na 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 216. Střely na branku: 46:18. Průběh utkání: 0:2, 5:2.
Liberec: Švajda - Jaroměřský, Hodač, Zákoutský, Čejka, Sládek, Kajínek - Ropický, Tondr, Zeman - Smetaník, Langr, Novák - Kopic, Bacovský (od 41. Mizerík), Peřina. Třenéři: Jaroslav Nedvěd a Jiří Peřina. Vedoucí mužstva: Jiří Duda.
Písek: Kovář Jakub - Maršík, Fořt, Kašpar, Dietz, Koloušek, Švácha - Jiřík K., Pešta, Vráblík - Moucha, Kovář Jan, Mařík - Šafář, Jiřík O., Kouba - Habart, Ingriš. Trenér: Milan Mazanec. Vedoucí mužstva: Vladimír Bican.
V první velké příležitosti utkání se ocitl domácí Kopic, ale výbornou Peřinovu přihrávku v gól přetavit nedokázal. V cestě mu stál výborný brankář hostů, Jakub Kovář, který i v dalším průběhu zápasu potvrzoval své nesporné brankářské kvality. V 6. minutě byl sice hostující brankář, po kombinaci Ropického, Zemana a Tondra už překonán, ale protože puk byl za brankovou čáru poslán úmyslným kopnutím bruslí, nebyl gól, zcela správně, uznán.

Liberecký gólman Švajda musel poprvé vážně zasahovat až v 6. minutě. Při přesilovce, při vyloučení domácího Langra, prudce vypálil od modré Vráblík. Naštěstí pro domácí byla Švajdova hokejka na místě. V 9. minutě se opět vytáhl hostující Jakub Kovář a pravou tyč své branky před Tondrem perfektně uhlídal, stejně jako o minutu později vychytal nejprve Kajínka a pak pokryl i dorážku Ropického.

V úvodních deseti minutách převládalo spíše oboustranné soustředění na obrannou činnost a náznak tlaku domácích hosté přečkali, především díky svému brankáři, bez jakékoliv újmy. A v probíhající 14. minutě to byli právě Písečtí, kteří se ujali vedení. Maršík poslal na útočnou modrou přihrávku Fořtovi. Ten na sebe navázal libereckého obránce a puk na levém kruhu přenechal do tandemu Vráblíkovi. Jeho prudká střela těsně nad ledem byla tečována jedním z domácích hráčů a puk proletěl do liberecké sítě nad levým ramenem klečícího brankáře Švajdy.

Zvýšit své vedení mohli hosté o minutu později. Prudká střela Kouby, z ideální pozice mezi kruhy, prošla mezi Švajdovými betony, ale naštěstí pro libereckého gólmana puk těsně minul levou tyč jeho branky. V 16. minutě se o dlouhý pas na útočnou modrou pokoušel domácí obránce Sládek, ale Kopic přihrávku nezpracoval a puk skončil v lapačce brankáře Kováře. V 18. minutě se vynikajícím způsobem individuálně prosadil domácí Ropický, kterého nezastavil ani hostující obránce Vácha, ale liberecký útočník vyhořel na perfektním gólmanovi Kovářovi. Stejně dopadl i obránce Zákoutský, jehož technická střela zápěstím skončila na betonech hostujícího brankáře.

Ve 20. minutě hráli hosté přesilovku čtyři na tři a početní výhodu dokázali zužitkovat za 39 vteřin. Do první sirény zbývalo 6 vteřin, když na konci kombinace celé písecké čtveřice stál Karel Jiřík, který střelou pod horní tyč podruhé překonal libereckého brankáře, jemuž vyšachovaná obrana pomoci nedokázala. Podíl na gólu byl připsán Kašparovi a Janu Kovářovi. Do šaten tedy odcházeli hosté s nadějným dvougólovým vedením. V úvodu 2. třetiny se opakovala situace ze začátku třetiny první. Pouze aktéři si pozice vyměnili. Kopic poslal dlouhým pasem do útoku Peřinu, ale ten, po tvrdém ataku hostujícího obránce, ztratil stabilitu a sám skončil v písecké brance. Ve 26. minutě hráli Liberečtí přesilovku, ale střelám Zemana a Kajínka chyběla přesnost a střela obránce Zákoutského skončila v lapačce výborného Jakuba Kováře.Ten byl pro liberecké hráče stále nepřekonatelnou překážkou a když už se jim ho podařilo překonat, měl písecký brankář dobře postavené tyče. O tom se nejprve přesvědčil Ropický, který trefil levou tyč a minutu po něm i Kajínek, po jehož střele zvonila ta pravá.

Od poloviny zápasu se začal obraz hry měnit a domácí zvýšenou aktivitou přebírali otěže utkání. Ve 32. minutě dokázal ještě písecký obránce Dietz uhlídat Zemana a do zakončení ho nepustil, ale minutu nato už se Liberečtí poprvé radovali. Na začátku gólové akce stál obránce Kajínek, který přihrávkou vyzval ke střele Sládka. Jeho prudkou střelu z pravé strany, na hranici brankoviště, tečoval pod horní tyč Tondr a brankář Kovář byl bezmocný. Další pohroma se na píseckou branku snesla ve 36. minutě. Kopicova přihrávka přesně našla Ropického, jehož střelu brankář Kovář v lapačce neudržel. V nastalé situaci se nejlépe zorientoval Peřina. Puk si hokejkou vytáhl na hranici brankoviště a střelou pod horní tyč překonal klečícího Kováře.

Ve 38. minutě mohli jít domácí poprvé v zápase do vedení, ale akce Kopice a Bacovského skončila zase na Kovářovi. Jeho skluz byl opět fantastický. Ještě před druhou přestávkou hráli hosté přesilovku, ale jejich kombinace byly narušovány aktivní obrannou hrou domácích a Písečtí se stěží udrželi v útočném pásmu.

Do poslední části hry nastoupili domácí se změnou ve třetím útoku a Bacovského nahradil v centru této formace Mizerík. V úvodu 3. třetiny se svou střelou prezentoval domácí útočník Zeman, ale jeho střela z dálky nemohla pozorného gólmana Kováře překvapit. Na konci 42. minuty byl vyloučen hostující útočník Jan Kovář. Na trestné lavici si ale pobyl jen 8 vteřin. Právě tolik času stačilo domácím k využití přesilové hry. Mizerík vyhrál buly pro Jaroměřského, který prudce vypálil na píseckou branku. Brankář Kovář puk vyrazil jen na hůl najetého Peřiny a ten přesnou trefou poslal domácí do vedení.

Tato branka hosty rozhodila a na ledě byl k vidění už převážně jen souboj libereckých útočníků s hostujícím brankářem. Ve 47. minutě předvedl brankář Kovář perfektní semafor, kterým vsedě likvidoval střelu Kopice a o minutu později ekvilibristickým zásahem vyrazil Langrovu bombu nad horní tyč své branky. Za další dvě minuty zastavil nejprve levým betonem střelu Jaroměřského a pak vychytal i Kajínka a Peřinu. Na druhé straně zachránil domácí od pohromy brankář Švajda, který v oslabení, skvělým rozklekem, zlikvidoval střelu Karla Jiříka.

O tom, že měl brankář Kovář dobře postavené tyče své branky se ve 2. třetině přesvědčili Ropický a Kajínek. V 55. minutě se domácí Langr přesvědčil, že dobře postavenou má Kovář i horní tyč. V 55. minutě byli současně, na dvě minuty, vyloučeni domácí Smetaník a hostující Vráblík. A protože si liberecký útočník neodpustil svůj komentář, vyfasoval navíc osobní trest na 10 minut a zápas pro něho skončil.

Při hře čtyři na čtyři se lépe dařilo domácím. Peřina s Kopicem zajistili prostor Kajínkovi, který z bezprostřední blízkosti překonal Kováře v brance hostů počtvrté. V 58. minutě byl hostující brankář tvrdě zasažen pukem, ale naštěstí pro hosty mohl po chvíli pokračovat ve hře. Tečku za utkáním udělal domácí útočník Kopic, který se před Kovářovou brankou zmocnil puku a zadovkou naslepo překvapil píseckého brankáře, když si puk našel skulinu mezi lapačkou a tyčkou.

Jiří Peřina (Liberec): „Již před dnešním zápasem bylo rozhodnuto, že jsme se v soutěži udrželi i pro příští sezónu. A protože jsme se zachránili právě na úkor Písku, chtěli jsme v dnešním zápase naše setrvání v soutěži potvrdit. V utkání jsme měli špatný začátek, bez nasazení a bez bojovnosti. Od druhé poloviny zápasu jsme se ale zlepšili a to jsme potvrdili i gólově.“