Z nevídaných střeleckých manévrů u Otavy vydolovali body šťastnější hokejisté Hradce

Písek – Kdo neviděl, neuvěří…! Čtvrteční prvoligový zápas mezi hokejisty Písku a Hradce Králové se proměnil v nevídanou přestřelku, ve které domácí ještě čtyři minuty před koncem vedli, ale nakonec jim zbyly jen oči pro pláč.
1.liga ČR, 37. kolo, čt 3.1.2013
Hradec Králové
7:8
1:1, 4:5, 2:2
Branky a nahrávky: 7. Vaniš (Dan Růžička, Petruška), 24. R. Heřman (Petruška, Petráček), 26. Petruška (Dan Růžička, Vaniš), 33. M. Heřman (Šperger), 40. M. Heřman (Dan Růžička), 43. Kříž (Šperger), 57. Kubeš (Šperger, Marek) - 13. Švagrovský, 27. Moskal (Mikeska), 29. Moskal z TS, 31. Mikeska z TS, 37. Moskal (Mikeska, Karlíček), 38. Říha (Čáp, Budínský), 58. Budínský (Vágner, Říha), 59. Roupec (Brož, Kubica). Rozhodčí: Mertl – Šperl, M. Jílek. Vyloučení: 5:12. Využití: 3:1. V oslabení: 0:3. Diváci: 441. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:4, 4:4, 4:6, 7:6, 7:8.
Písek: Halmoši (38. Raszka) - Petráček, Veselý, Kříž, Kužel, Ruprecht, Růžička - Marek, Šperger, M. Heřman - Ferebauer, Vlček, Kubeš - R. Heřman, Vaniš, Petruška.
Hradec Králové: Luňák - Roupec, Karlíček, Čáp, Vágner, Vobořil, Hendrich, Klement - Moskal, Mikeska, Tvrdík - Budínský, Brož, Půlpán - Kubica, Švagrovský, Haluza - Berger, Macháň, Valášek - Říha.
Průběh úvodní dvacetiminutovky ještě pozdější gólovou smršť v podání obou mužstev nepředjímal. V 7. minutě se velmi dobře naladěný domácí tým radoval z vedoucí branky, o kterou se postaral dorážející Vaniš. Další slibné možnosti Jihočechů už se žárovičkami na světelné tabuli nezahýbaly a veškeré nebezpečí hasil hostující gólman Luňák. V polovině 13. minuty naopak propadli Písečtí při vlastní přesilovce v útočním pásmu, za záda obránců se prodral Švagrovský a překonal Halmošiho v domácí brance neomylným blafákem – 1:1.

V úvodu druhé části hry byli Královští lvi domácí obraně defenzívě hodně nebezpeční. Po třech minutách však jejich spády rázně utnul Radim Heřman, který vzal zakončení situace dva na jednoho na sebe a nedal Luňákovi ani tu nejmenší šanci zasáhnout. O necelé tři minuty později úřadovala třetí písecká formace před hradeckou klecí znovu a tentokrát ji za to vydařenou trefou odměnil Petruška – 3:1. V těchto fázích střetnutí domácí hokejisté na ledě kralovali a východočeský favorit se ocitl v jejich kleštích. Nikdo nemohl tušit, že písecké mužstvo už brzy spáchá hokejovou „sebevraždu“. Pouhých dvacet pět vteřin po třetím gólu Písečtí chybovali v přechodu do útoku, za jejich zády zůstali Mikeska s Moskalem a druhý jmenovaný zblízka pohodlně vyrovnal (domácí poté marně reklamovali postavení mimo hru). Následně v rozmezí necelých dvou minut a shodně při vlastní přesilovce otevřeli Jihočeši dokořán brány k soupeřovým samostatným únikům. V obou případech byli královéhradečtí útočníci faulováni a sudí Mertl se nerozpakoval nařídit trestná střílení. První z nich zužitkoval střelou mezi Halmošiho betony Moskal, druhé suverénně proměnil ve vyrovnávající trefu Mikeska – 3:4. Tyto momenty jakoby definitivně prolomily gólovou hráz a ve zbylých deseti minutách viděli fanoušci v ochozech další čtyři góly. Domácí diváckou většinu rozjásal ve 33. minutě Martin Heřman, který se krásně trefil ihned po Špergerově vyhrané buly a vyrovnal na 4:4. Hostům však znovu stačilo jen několik desítek vteřin, aby své hostitele opět srazili do kolen. V polovině 37. minuty dovršil střelou zpoza obránce svůj hattrick Moskal a brzy poté šokoval domácí fandy Říha, to když jehož nahození z poloviny hřiště proskákalo až za záda Halmošiho – 4:6. Nešťastný písecký brankář opustil po tomto okamžiku svou klec a jeho místo zaujal novic v týmu IHC, třinecký brankář Ondřej Raszka (má u Otavy vyřízené hostování do konce ledna). Osmačtyřicet vteřin před druhou sirénou domácí celek znovu umocnil své šance na dobrý výsledek – v přesilovce pěti proti třem se trefil Martin Heřman po nádherné přihrávce Růžičky a snížil na rozdíl jediné branky.

Poslední dvacetiminutovka jasně dokumentovala, jak umí být sport krásný i krutý zároveň. Domácí mužstvo vyrukovalo za výsledkovým obratem s nezměrným úsilím a ve 43. minutě vyrovnalo v početní převaze premiérovým prvoligovým gólem obránce Kříže na 6:6. V dalších minutách se mohutný příliv branek zastavil a oba soupeři jakoby sbírali síly na strhující závěr. Gejzír radosti vytryskl na píseckém stadionu necelé čtyři minuty před koncem – kmenový hráč Hradce Králové v píseckých službách Kubeš prostřelil v další přesilovce Luňáka posedmé a tři body visely pro domácí hodně nízko. Namísto vítězné euforie ovšem zaplavila jejich střídačku hluboká a pořádně hořká beznaděj. Na konci 58. minuty vystřelil od mantinelu Budínský a trefil se přesně nad Raszkovo rameno – 7:7. V čase 58:48 rozhodl o osudu zápasu hostující obránce Roupec, jehož nenápadná střela zapadla za záda píseckého brankáře a rozpoutala vítězné hradecké oslavy.

Jindřich Setikovský, IHC Písek: "Odehráli jsme jedno z nejlepších utkání v sezoně, které se ale bohužel nepovedlo našim brankářům. Zápas jsme velmi dobře rozehráli, dostali jsme se do vedení 3:1 a byli v těchto fázích jasně lepší. Hosté ale snížili z možná sporné ofsajdové situace a vzápětí jsme mu naprosto nepochopitelně nabídli dva góly při vlastních přesilovkách. Pak přišla přestřelka, po které jsme prohrávali 5:6. Do poslední třetiny jsme vystřídali brankáře, hráli jsme výborně a čtyři minuty před koncem jsme se dostali do vedení. Bohužel jsme pak nezvládli situaci při hře čtyři na čtyři, což je o osobní obraně, a k dovršení všeho inkasovali v závěru další hodně laciný gól."

Jiří Kučera, Královští lvi Hradec Králové: "Myslím, že průběh utkání jsme si sami zdramatizovali hloupými, a hlavně zbytečnými fauly. Doufám, že se to nebude v dalších zápasech opakovat a patřičně se toho vyvarujeme. Tentokrát to tak tak vyšlo, ale příště by nás za častou hru ve čtyřech mohl soupeř vytrestat."