Dorost vyhrál ve Znojmě a zvyšuje náskok na Liberec

Z n o j m o - Ke klíčovému utkání ve Znojmě nastoupili písečtí dorostenci. Dokázali zvítězit 4:1, a protože Liberec prohrál ve Vítkovicích 3:8, mají Písečtí náskok na poslední Bílé Tygry již čtyři body. Jihočeši si připsali teprve své první vítězství v letošní sezóně na ledě soupeře. Ve Znojmě již od 7. minuty prohrávali, ale za minutu a půl Fořt vyrovnal a čtvrtá pětka vstřelila ve druhé části vítězný gól. Ve třetí třetině Písečtí už jen výhru potvrdili dalšími dvěma góly. Dalších branek hostů docílili Adam Šafář, Pavel Kouba a Jakub Bican. Svělý výkon tradičně předvedl v písecké brance gólman Jakub Kovář.
Extraliga dorostu, 19. kolo, čt 28.10.2004, Zimní stadion Znojmo
Znojmo
1:4
1:1, 0:1, 0:2
Branky a nahrávky: 7. Horký (J. Růžička) - 8. Fořt (Formánek), 29. Šafář (Heindl), 43. Kouba (Bican, Mazanec), 52. Bican (Kouba, Maršík).
Znojmo: Müller - Geryk, Koktan, Blažek, Ratkovský, Vintr, Šindelář, Musil - J. Růžička, Duba, Němec, Polach, Adámek, Ferenčík, Janáč, Havlík, Horký, Lattner, Barák
Písek: Jar. Kovář - Švácha, T. Kovář, Mazanec, Heindl, Šimoník, Kašpar, Maršík - Pešta, Moucha, Silbernágl, Jan Kovář, O. Jiřík, Šafář, Kouba, K. Jiří, Fořt, Habart, Formánek, Bican
V první třetině vidělo několik desítek diváků ve znojemské Hostan aréně hokej, který prošel několika fázemi. Nejprve měli více ze hry domácí, když už na konci první minuty prověřil Kováře v brance Písku Růžička. V úvodu se bojovalo převážně kolem svatyně hostí, zejména agilní Růžička byl při chuti a připravoval svým spoluhráčům dobré šance. Velké příležitosti měli jmenovitě Polach a Barák, na gól si však Znojmo muselo počkat až do 7. minuty, kdy vyloučení Šafáře trestal z mezikruží Horký. Mladí Orli pak měli další příležitost skórovat, ale hra se postupně začala vyrovnávat, což demonstroval rychlý písecký gól z protiútoku o minutu později. Vlastně poprvé v zápase modrožlutí uháněli směrem na znojemského gólmana Müllera, který si na puk po střele Fořta vůbec nesáhl. Písek se zvedl a do konce třetiny už předváděl oproti úvodu viditelně zlepšený výkon. Hra se přelévala na obě strany, nikdo z hráčů už ale puk ani za jednoho z brankářů před sirénou neprotlačil. V závěru prvního dějství se ještě nechal na pět minut a do konce utkání zbytečně vyloučit znojemský Koktan, který u střídaček tvrdě vrazil na hrazení Jana Kováře. Více než polovinu pětiminutového trestu ale hosté před přestávkou nevyužili.

Znojmo se sice ubránilo i ve zbytku oslabení a dokonce i ohrozilo Kováře, po chybě při přechodu do útočného pásma však získal puk K. Jiřík a ujížděl s ním na Müllera. Ten však vykryl. Když už se Orlům podařilo založit útok, písecký brankář byl vždy na místě, jako při pokusech Musila a Ferenčíka. A tak podle pravidla nedáš-dostaneš přišla odpověď v podobě vedoucího gólu Písku. Ve 29. minutě překonal Müllera po teči Šafář. Iniciativa byla znova na holích Jihočechů a Znojmo se několik minut vůbec nedostalo do útočné třetiny. Naopak do úniku se dostal Kouba, před strážcem orlí svatyně ale mířil nad. Obrana Jihomoravanů nechávala svého gólmana často na holičkách, Písek byl ve druhé třetině po všech stránkách lepší. Obíral Orly o puk, spoléhal na brejky a vycházel ze zabezpečené defenzívy. V závěru třetiny navíc Znojemští znovu faulovali a několik hostujících hráčů se po střetech těžce zvedalo z ledu.

I po přestávce Znojmo přestálo 53 vteřin početní výhody soupeře, ale o chvíli později potřetí inkasovalo. V čase 42:40 po závaru před Müllerovou brankou doklepl puk za jeho záda Kouba. I když si pak šel sednout na trestnou lavici písecký Šimoník, Orli v přesilovce předvedli jen střeleckou nemohoucnost a znojemský brankář musel lapit prudkou střelu Fořta. Na druhé straně byl úspěšný Kovář, který si poradil s projektilem Ratkovského i následnou dorážkou Ferenčíka. Oba týmy se tlačily před branku soupeře, zejména Písek měl několik přečíslení, ale hra byla rozkouskována četnými vyloučeními. Ve vlastním oslabení se dostal do dobré příležitosti Orel Havlík, ale před Kovářem neměl dostatek klidu na zakončení. V 52. minutě Písek stanovil konečný výsledek gólem Bicana, jenž dostal přesnou přihrávku zpoza branky od Kouby. Znojmo už se do konce zápasu jen střelecky trápilo a zbytečně faulovalo. Nevyužilo zkrácenou přesilovku a v úniku neuspěl ani dnes očividně nejlepší hráč Znojma Růžička, který pálil vedle.

Václav Baďouček (trenér Písku): Podali jsme ve Znojmě docela dobrý výkon. Hůře jsme začali, prohrávali jsme od 7. minuty, ale naštěstí se nám podařilo rychle vyrovnat. V první třetině to byl vyrovnaný hokej, od druhé části jsme byli lepší. Jsme rádi, že se nám podařilo odvézt první dva body z venku. Výborně chytal Jakub Kovář, to je taková naše stálice. Nasadili jsme dneska do hry i čtvrtou pětku Sibernágl, Habart, Šafář a vedla si výborně. Vstřelila branku a navíc jsme ušetřili do závěru hodně sil, což se nám vyplatilo.