Michal Kozma otevřel novou hokejovou kapitolu

„Opravdu jako vítr se prohnal píseckou defenzívou Kozma, objel branku a protože byl Kubiš vyjetý u druhé tyče, zastavila střelu Kozmy až síť písecké svatyně.“ Psalo se 13. září 2006, začátek sezóny, zápas Písek – Strakonice a redaktor Pavel Kouba obdivně popisoval akci jednoho z bývalých strakonických hráčů – Michala Kozmy. Michal totiž už dnes Strakonicím nepatří. Již čtrnáct dní trénuje s Pískem a v zápase proti Vajgaru poprvé naskočil do hry. Za Písek. Návrat domů po dlouhých pěti letech.
A comeback to byl nadmíru úspěšný. „Jsem spokojený. Jsem rád, že jsem klukům a klubu pomohl a i když zvlášť ze začátku to bylo hodně vydřený, tak jsem rád, že to takhle všechno vyšlo,“ hodnotil Michal Kozma svůj první zápas po několika měsících. Ve Strakonicích stihl odehrát pouhých osm zápasů, než mu tamní vedení ukončilo sezónu. Návrat na led proto nebyl jednoduchý. „Asi před čtrnácti dny jsem zase začal s tréninkem, vyzval mi k tomu pan Rybáček, protože kvůli velké marodce a častým absencím hráčů na tréninku jich bylo málo. Tak jsem na trénink přišel. Předtím jsem po odchodu ze Strakonic nic nedělal, přesto jsem na nabídku kývnul a již po šesti trénincích jsem nastoupil,“ vysvětluje Kozma.

Přes herní výpadek se předvedl v dobrém světle. Dostal šanci hned v první lajně vedle Míky a Řehoře a i když se do kombinace až tak často nedostával, představoval pro obranu hostů stálé nebezpečí. „To, že jsem byl v první lajně, je jenom díky tomu, že jsou kluci hodně marodní. Snažil jsem se hrát hlavně pro tým a jsem rád, že jsem to klukům moc nekazil,“ spokojeně si oddechl navrátilec. „Na druhou stranu to mohlo být mnohem lepší, rozhodně to nebyl výkon, který bych si představoval,“ slibuje Kozma do budoucna ještě lepší výkony.

Kozmovi je 28 let, z hokejových klubů působil kromě Písku v Milevsku, v Ústí nad Labem a naposledy ve Strakonicích. Hraje i on-line hokej. Kozma se ovšem nevěnuje pouze sportu. Je členem písecké městské policie. Jak tedy zvládá a bude zvládat – propojit hokejovou výstroj s policejní uniformou? „Dělám to tak, že jdu na trénink, když nemám službu. Snažím se proto brát si volno, když jsou tréninky, abych mohl chodit co nejčastěji,“ přiznává Kozma, že zaměstnání se vzdát nehodlá. To, že nemá na hokej tolik času jako ostatní, se mu už vymstilo. „Strakonicím nejprve moje zaneprázdněnost nevadila, ale pak se změnilo vedení a bylo mi řečeno, že mi výbor klubu nechce, tak jsem tam zkrátka skončil,“ vzpomíná na konec roku 2006, kdy byl právě on jednou z obětí neuspokojivých výkonů dudáků.

A jak dlouho bude trvat spojení IHC Písek a Michal Kozma? To je zatím otázka, na kterou chybí odpověď. Petr Pechek, předseda klubu, to nechává na trenérech. „Když se ho Strakonice zbavily, zapojili jsme ho proto do hry a je vidět, že se chytnul. To jak dlouho tu bude, ponechám na trenérech.“ Ovšem ani ti nevědí. „Michala znám delší dobu, ještě z působení ve Strakonicích. Vím, co od něj můžu čekat, tak jsme ho rádi oslovili. Uvidíme, jak se spolupráce rozvine. Záleží na taky na naší marodce, pokud nás bude trápit, tak Michala určitě hodně využijeme,“ nechává všechny varianty otevřené trenér Rybáček.

A sám Kozma? Ani on přímo neodpovídá, stáčí řeč na písecký tým. „Tady v Písku hrají teď všichni za jednoho a jeden za všechny, kluci jsou tu výborní a obrana šlape. Je to tu všechno bez problémů. A abych nezapomněl, i gólman nás drží. Zkrátka jsem moc rád, že jsem za Písek vůbec mohl hrát.“

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy