Jádro našeho mužstva zůstalo stejné, říká sportovní manažer IHC Pavel Horažďovský

V sérii článků k zahájení přípravy píseckých hokejistů na ledě dnes přinášíme další rozhovor, tentokrát se zástupcem vedení IHC Písek. To má v čele se sportovním manažerem Pavlem Horažďovským (na snímku vlevo spolu s největší letošní posilou, útočníkem Milanem Bláhou) právě za sebou horečná jednání o zajištění takového počtu hráčů, aby byla v letošním A mužstvu zajištěna kvalitní konkurence. Jak jsme již uvedli, nakonec na led vyjela třicítka borců připravených poprat se o místo v sestavě týmu trenérů Jana Rybáčka a Bedřicha Malého st.

Pane Horažďovský, můžete popsat předsezonní hledání posil?
Dá se říct, že posily jsme sháněli celé léto hned po skončení sezony. Není to nic jednoduchého, je to hodně jednání, telefonování. Vycházeli jsme při tom z loňské sezony a už jsem to řekl několikrát, že hráčů tady bylo vcelku dost a někdo prostě musel odejít.

Jaké jste měli na hráče nároky?
Samozřejmě jsme chtěli, aby hráči, kteří tady budou, zde opravdu chtěli hrát, aby tady tomu dali hokejové srdíčko a hráli to i srdcem a ne jen z povinnosti nebo z titulu, že si tu chtějí jenom vydělat peníze. Dále pro letošní sezonu platí, že v každém zápase musí nastoupit do hry minimálně pět hráčů mladších 22 let. Na to vše jsme také samozřejmě přihlíželi při vytipovávání hráčů.

Kdo tedy zatím mužstvo posílil?
Největší posilou by měl být Milan Bláha, do útoku bude nový také Richard Pitel, z útočníků budeme zkoušet rakouského reprezentanta do dvaceti let Ullrycha, Romana Novotného z Jindřichova Hradce, našeho loňského juniora Jakuba Bicana, Ondřeje Gábu a ty, co hráli ve Strakonicích – Jakuba Šimoníka a Petra Stropnického.
V útoku z loňska zůstávají David Míka, Radek Hovora, Josef Slavík, Karel Mošovský, Jiří Vondřich, Vladimír Novák, Libor Nikodém, Ondřej Pošmourný a Petr Kica. U Kici jsme domluveni, že to může jít zkusit do Berouna a mohl by tam odehrát nějaký zápas na střídavý start.

Jaká je situace s obránci?
Obranné řady se změnily nejvíc. Zůstávají tu Vladimír Kalečík, Tomáš Burkoň, Filip Procházka a Jiří Svoboda. Po zranění to bude zkoušet i Pavel Kříž, který se oproti předpokladům zotavuje rychleji, takže uvidíme, jak na tom zdravotně bude.
Do obrany zatím přišel Ondřej Předota, který tady hrál už loni play-off, dále Michal Klíma, který hrál v minulé sezoně v Jihlavě a dohrával zbytek sezony v Jindřichově Hradci, Jan Švácha, naposledy junior ve Spartě, Lukáš Bílek z juniorky Budějovic. Budou to tu zkoušet také Tomáš Maršík, který v Písku kdysi hrál v juniorce a poslední dva roky byl v Boleslavi, Roman Štěrba z Budějovic, posledně hráč v Jindřichově Hradci, a písecký Michal Procházka. Zkoušíme i George Prevoznika z Rakouska, který naposledy hrál v Berouně a závěr sezony dohrál v lotyšské extralize.

Brankářská dvojice týmu zůstane stejná i letos?
Ano, gólmani Filip Kubiš a Michal Pinkas zůstávají stejní jako minulý rok. Trojku bude dělat jako loni junior. Čeká se na vyřešení situace v Budějovicích, odkud by k nám měl přijít jeden brankář z juniorky, to řeší Milan Mazanec. Nyní do přípravy ještě naskočí Roman Špiler ze Strakonic a trénuje s mužstvem i Marek Čunát.

Kteří hráči tedy v Písku skončili?
Martin Veselý s Tomášem Květoněm tady loni v podstatě nehráli, Lukáš Hauer hrál až od ledna. Nyní bude hrát v Klatovech zřejmě s Markem Vokatým. S Ondřejem Mikeskou jsme domluveni, že bude trénovat a pokud bychom potřebovali, tak by měl opět naskočit. Milan Kořánek a Milan Filipi budou v Milevsku, Václav Kašpar podle mých informací skončil s aktivní činností. Jan Řehoř odchází do Francie.

Kolik hráčů celkem tedy přípravu na ledě v tomto týdnu zahájilo?
Nyní trénuje na ledě 30 hráčů, s čímž je samozřejmě z naší strany spokojenost. Trenéři si s tím množstvím musejí poradit a vybrat ty správné hráče, kteří tu budou hrát.

Podaří se nahradit odchozí hráče?
Na jednu stranu je třeba je nahradit, myslím si, že je noví hráči nahradit mohou. Na druhou stranu se musíme dívat na to, že tu byly víc než čtyři pětky, takže jedna pětka zřejmě ubude. My samozřejmě chceme, aby bylo mužstvo lepší než loni. Uvidíme.

Budete stávající kádr již jen zužovat nebo stále se poohlížíte po dalších hráčích?
Jednání určitě probíhají dál, máme některé další hráče v hledáčku. Srpen bude měsícem, kdy prvoligová mužstva začnou vyřazovat hráče a já věřím tomu, že se tu ještě nějací hráči z první ligy objeví, stejně jako loni. Nechci radši ale moc předbíhat a někoho jmenovat.

Říkal jste, že obránců je dost, takže se spíše zaměřujete při hledání na útočníky?
Já bych řekl, že útočníků je také dost, spíš jde o kvalitu, obránců je dvanáct, útočníků je osmnáct. Jádro mužstva zůstává stejné, téměř tři útočné řady zůstávají stejné. Obránce je třeba doplnit, ale z těch jedenácti dvanácti obránců se jistě šest dobrých obránců vybere plus třeba další dva.

Můžete již dnes říct, jaké stanovíte A-týmu pro novou sezonu cíle?
Teprve uvidíme, jaká bude síla mužstva. Samozřejmě, chceme hrát v popředí tabulky a věřím, že pro to všichni udělají všechno, jak hráči, tak trenéři. Není důvod hrát ve středu tabulky, ale nepředbíhejme, všechno ukáže sezona. Nechci říkat od začátku, že je nějaký cíl daný. Chceme hrát samozřejmě dobrý hokej, aby lidi chodili na hokej a aby se jim hokej líbil.

V současnosti probíhá debata kvůli ceně vstupného, proč jste k jeho změně přistoupili?
Pro stanovení výše vstupného a ceny permanentky jsme vycházeli z analýzy návštěvnosti posledních dvou sezon a také z toho, že se letos bude hrát více utkání a že dochází k neustálému zvyšování nákladů. Mohli jsme například zvednout vstupné na 50 Kč a permanentky na 800 Kč, což by odpovídalo reálné ceně vstupného. A protože si vážíme více těch, kteří chodí na hokej pravidelně, to je těch, kteří mají permanentku a chodí, když se hraje dobře a i když se zrovna nedaří, nechali jsme cenu permanentky na 600 Kč. Znamená to vlastně reálné snížení ceny vstupného pro ty, kteří si kupují permanentku. Vstup na jeden zápas (5 přípravných, 19 v základní části a další v play-off) tedy vyjde na 25 Kč a play-off bude mít permanentkář již zdarma! A to je v dnešní době velmi malá částka.
Zvedli jsme jednotlivé vstupné na zápas na 70 Kč, protože věříme, že si písecký divák koupí permanentku a vstupné bude muset platit náhodný nebo cizí divák. Neznamená to ale, že na určitá vybraná utkání nemůže být vstupné jiné.
I studentům nebo pracujícím na směny, kteří budou chodit jen na polovinu utkání, se určitě vyplatí koupit si permanentku, protože je vyjde vstup logicky na 50 Kč a play-off zadarmo. Nebo jistě má každý kamaráda nebo známého a mohou si koupit permanentku společně. Věříme, že jsou diváci inteligentní a dokážou si toto spočítat.
Vstupné 70 Kč v podstatě zaplatí jen ten, kdo přijde maximálně osmkrát za celou sezonu, tedy možná jen na play-off. Tím chceme chránit věrného píseckého pravidelného diváka, aby měl vstup levnější. Za určitý čas vše určitě vyhodnotíme a zaujmeme stanovisko. Tento záměr je jasný signál pro diváky - kupte si permanentku a choďte pravidelně na hokej.

Jak jste přijal změny v herním systému II. ligy?
Nový herní systém se nezdá být na první pohled dobrý, podobně jako je tomu s tím vstupným, ale na druhou stranu, když se člověk nad tím zamyslí, tak bude sice o čtyři zápasy více a bude se cestovat dál, ale už loni jsme v systému sudá lichá jezdili k mužstvům ze západní skupiny. Ke každému pojedeme ale jen jednou, odpadla nám cesta do Pelhřimova a Velkého Meziříčí. Při zachování loňského modelu soutěže by k nám přiřadily ještě jiné moravské celky a jezdili bychom až na Moravu. A to by bylo možná ještě dál. Takto diváci uvidí nové soupeře a porovnají se síly klubů z obou skupin. Přibudou také atraktivní nájezdy po prodloužení.

Které kluby budou letos patřit k favoritům na postup?
Když vynecháme Moravu, kde to bude opravdu nabité, protože tam pomýšlejí na postup ve Vsetíně, Prostějově, Šumperku, Technice Brno, Hodoníně, tak v naší skupině to opravdu těžko odhadovat. Ubyly Chrudim a Benátky a je otázkou, kam z těchto klubů odejdou hráči. V naší skupině bude jistě silné Milevsko, uvidíme, co Tábor, ale skončil tam Györi, Kolín byl dobrý loni, ale letos tomu tak asi nebude, stejně tak Rokycany, které postihly finanční problémy, Klatovy budou asi vcelku dobré... Tradičně nahoře v tabulce budou také Děčín, Klášterec a Řisuty.

Jaká je z vašeho pohledu situace u extraligových dorostenců?
Jejich příprava probíhá samozřejmě na extraligové úrovni, přišlo do Písku několik hráčů odjinud. Myslím, že trenér dorostu Milan Mazanec má k dispozici aktuálně asi 27 hráčů, což je dostatečné množství, ale uvidíme, jaká bude kvalita. Snahou určitě bude udělat mančaft kvalitní, tak aby v té soutěži uspěl, i když do budoucích tří let je v mládežnických extraligách nastavený systém, kdy bude spadávat několik mužstev, za čímž je snaha snížit počet extraligových týmů jen na 16 mužstev, takže bude velmi těžké se udržet.

Nebude juniorka IHC teď ve stínu zájmu o extraligový dorost? Co si slibujete od nového trenéra Miroslava Krupky?
Juniorka je přípravou pro A-mužstvo, takže určitě nebude stát stranou. My jen doufáme, že bude hrát lépe než loni a na konci sezony nebudou takové starosti jako před rokem. Míra má hokej rád a dělá pro něj všechno. Také trenérskou třídu má nejvyšší možnou, takže píseckému hokeji jistě prospěje a věřím tomu, že si povede dobře a mužstvo juniorů vytáhne.

Co říkáte na podporu fanoušků a jejich zájem o hokej?
Byli bychom rádi, kdyby diváků chodilo víc, než chodí. Samozřejmě hledáme určité možnosti, jak je nalákat, máme ale omezené finanční možnosti. Naším vstřícným krokem je zachování ceny permanentky. Věříme, že přibude lidí, kteří si ji koupí, a když ji mít budou, tak budou chodit na hokej pravidelně. Byli bychom také rádi, kdyby byl divák méně kritický, aby spíše nejdřív přemýšlel a potom se teprve kriticky vyjádřil a spíš tady tomu hokeji pomáhal, než prostě jen útočil.

Co říkáte na vzestup píseckého fotbalu, co jeho postup do ČFL znamená pro IHC Písek?
Samozřejmě na jednu stranu jim to přejeme, protože zázemí na fotbal je v Písku hodně dobré a třetí liga je pro Písek na odpovídající úrovni. Ale na druhou stranu jsme si vědomi, že to pro nás znamená odliv sponzorů na fotbal. Fotbal se dostal do vyšší soutěže dřív než hokej, jako jeden z hlavních důvodů je fakt, že fotbal na této úrovni je mnohem méně finančně náročný a proto mají možnost koupit vyšší soutěž a cizí hráče, což my si prostě dovolit nemůžeme. Také mládež je stojí oproti hokeji mnohonásobně méně. My musíme bojovat opět vlastními silami a s hráči nám finančně dostupnými. Věříme, že se nám investice do vlastních hráčů v budoucnu vyplatí.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy