Tábor dostal pořádný klepec

Tak tohle už Písek nezažil hodně, hodně dlouho. Aby domácí totálně deklasovali svého soupeře nebylo přece jen, přiznejme si, k vidění již delší dobu. Až do úterka 23. srpna, kdy k rozvodněné Otavě zavítali hokejisté Tábora. Tým vedený Milanem Mazancem přijel nabuzený po domácí výhře 5:3 a určitě chtěl minimálně stejný výkon předvést i tentokrát. Ovšem hostující mužstvo doplatilo na špatné výkony obou svých gólmanů. Hned první jednoduchý gól Míky naznačil, že něco nebude v pořádku, a když se pak Táborským od poloviny utkání absolutně sesypala hra, podpořil ji sedmi inkasovanými brankami střídající Horal. V modrém domácím dresu byli nejaktivnějšími střelci Pošmourný s hattrickem na kontě a kapitán Kořánek, který ke dvěma přesným trefám přidal i čtyři asistence. Další zásahy obstarali zmiňovaný Míka, Kubeš, Peroutka, Květoň a nový muž Mikeska. Filip Kubiš dostal tři góly z ojedinělých akcí, které navíc dovolili svými minelami sami písečtí obránci.
Přípravné zápasy, příp., út 23.8.2005
Tábor
10:3
3:1, 2:1, 5:1
Branky: 4. Míka (Kořánek), 17. Kubeš (Štefan), 18. Mikeska (Bláha), 38. Kořánek (Maroušek), 40. Peroutka (Kubeš), 43. Pošmourný (Kořánek, Svoboda), 46. Kořánek (Maroušek), 53. Pošmourný (Kořánek), 58. Pošmourný (Kořánek), 59. Květoň (Svoboda) – 12. Ježek (Novotný), 35. Ševčík (Žákovský), 54. Dvořák (Škulina) Rozhodčí: Holub - Střeďák, Šperl Vyloučení: 3:4 Využití: 1:0 Diváci: 300
Písek: Kubiš – Veselý, Pindiak, Michal Procházka (jen do 10. minuty), Svoboda, Peroutka, Oranský – Kořánek, Maroušek, Míka – Kubeš, Květoň, Gajovský – Pošmourný, Bláha, Mikeska – Král, Štefan
Tábor: Šelepa (30. Horal) – Suchánek, Novotný, Škulina, Kolář, Matouš, Kříž, Blažek – Györi, Ježek, Brož – Adamec, Dvořák, Stoklásek – Černý, Žákovský, Ševčík – Mikeska, Kudláček, Jankovský
Začátek utkání připomínal spíše pravý vesnický „rybník“, kdy se zdálo, že nikdo pořádně neví, co má na ledě dělat. Mírné oživení vnesl do hry až písecký Míka, který lehounkou střelou, spíše jen nahozením, téměř od modré prostřelil Šelepu mezi betony. Že se hraje hokej připomněl všem až věhlasný technik Bláha, jenž dal svou přihrávkou možnost střely Ondřeji Mikeskovi, poprvé se oběvivšímu v píseckém dresu. Pokus modrožluté desítky však protentokrát skončil na ležícím brankáři hostí. Sudí Holub zpočátku pouštěl všechny zákroky, včetně podražení unikajícího táborského hráče domácí obranou. Až v čase 9:02 byl podle místního hlasatele „střelec branky Písku čtyřicet jedna Květoň vyloučen na dvě minuty za hákování.“ Sotva se centr druhé formace vrátil na led, tečoval před Kubišem nahození Novotného Ježek a bylo vyrovnáno. Zanedlouho to byl právě Tomáš Květoň, kdo v situaci dvou na jednoho ideálně předložil Kubešovi, ten ale mířil až moc vysoko. Vše si důrazné křídlo s pětapadesátkou vynahradilo při svém dalším střídání v přesilové hře. Štefan vystřelil a odražený puk dopravil do sítě právě zmiňovaný Kubeš. Ihned nato vlétla do útočného pásma třetí formace domácích a Milan Bláha našel od zadního mantinelu Mikesku, který se z bezprostřední blízkosti trefil pod horní tyčku.

Od druhé třetiny už Písek začal nabírat znatelnou územní převahu. Hráči Tábora byli bezradní i ve vlastní dvojnásobné přesilovce. Ovšem když dostal tutéž výhodu Písek, soupeř paradoxně snížil. Modrožlutí totiž místo střelby hledali výhodněji postavené spoluhráče, až se stalo, že se puku zmocnil Žákovský a vyslal do brejku domácími obránci opomenutého Ševčíka. Hostující útočník využil svou příležitost perfektním blafákem, po němž se Filip Kubiš mohl jen zlobit na své beky. Ovšem táborští obranáři se svým kolegům na druhé straně více než vyrovnali. Jejich váhavou rozehrávku vystihl Maroušek a našel u tyčky postaveného Kořánka, který hravě zvýšil na 4:2. Minutu před koncem prostřední dvacetiminutovky ještě proletěl útočným pásmem Kubeš, ovšem do finální kličky se mu gólman položil a zabránil tak další brance. Ta však stejně za okamžik přišla. Kubeš opět předvedl své špičkové zrychlení a téměř totožnou akci, jako byla ta předchozí. Tentokrát mu ale před zakončením utekl kotouč, který se ovšem dostal na hůl Peroutky, a ten propálil vše před sebou.

Rozjetý Písek pokračoval v gólových hodech i po druhé přestávce. K aktuálním pěti kouskům měl v záloze ještě stejný počet dalších. Vše začal Svoboda vysokým nahozením na branku, které si sklepli Kořánek s Pošmourným, načež druhý jmenovaný jej uklidil za Horalova záda. Ojedinělý pokus bílomodrých v podání Brože v klidu zlikvidoval Kubiš a už se mohl dívat, co provádí nebohým táborským obráncům hokejový kouzelník Bláha. Gól sice tentokrát nepřišel, ovšem hned vzápětí prostrčil Maroušek puk rozjetému Kořánkovi a domácí kapitán poslal Horalovi svou bekhendovou vizitku mezi betony. Další kolotoč roztočili v obraném pásmu hostí Gajovský s Kubešem a Květoněm, ale stejně jako po nich Bláhovi se jim nepodařilo skórovat. Nikola Gajovský byl posléze v úniku podražen, což ovšem nevzbudilo značný zájem rozhodčího Holuba. Aktivní Bláha dostal další možnost v 52. minutě, kdy jej uvolnil Pošmourný, avšak ani tentokrát červené světlo nerozsvítil.

No a potom už padali jen góly. V čase 52:02 našel Kořánek mezi kruhy ideálně postaveného Pošmourného, který nezaváhal. Za minutu odpověděl Tábor, když po levém křídle zatáhl kotouč obránce Škulina a předložil neobsazenému Dvořákovi. Písečtí z toho nedělali velkou vědu a zanedlouho opět zvýšili. Svým třetím gólem v utkání to zařídil Ondřej Pošmourný znovu těžící z příhry Milana Kořánka. Necelé dvě minuty před koncem ještě Svoboda perfektně vyslal Květoně, před nímž se rozestoupila hostující obrana a dovolila mu mazáckou kličkou upravit na konečných 10:3. Nic na tom nezměnil ani úprk Gajovského po levém mantinelu, který protentokrát Horal zastavil.

Karel Slabý, trenér IHC Písek: „Chtěli jsme v první řadě vylepšit koncovku, což se nám, dá se říct, v tomto utkání povedlo. Pohyb, spolupráci i kombinaci jsme chtěli mít lepší, než tomu bylo v předešlých zápasech. Myslím si, že to vyšlo, ale zase musíme brát v potaz sílu soupeře, který měl v obraně velká okna. My jsme to dokázali potrestat. V defenzivě máme stále ještě dost velké nedostatky. Já bych to také ale přisoudil tomu, že se nám zde neustále mění hráči a my nemůžeme pracovat v celých pětkách, vždy někdo schází a prázdné místo se musí doplnit někým jiným. To však nic nemění na zodpovědnosti hráčů a na faktu, že mnoho situací podceňují, na tom musíme zapracovat, aby se nám to posléze nepřeneslo do mistrovských utkání.“

Milan Mazanec, trenér HC Tábor: „Na tom není, co hodnotit. My jsme měli k dispozici našeho druhého a třetího gólmana – oba jsou to ještě junioři. Ovšem Písek hrál velice dobře v útoku, má ho silný. Naopak my jsme písecké obraně neudělali žádný problém. K tomu jsme pak dostali deset gólů. Mrzí mě, že to hráči vypustili.“