Menu Další Zavřít Zavřít
Rozhovory
     06.06.2017       Petr Eliáš

Jakub Kovář se na další sezónu v Rusku připravuje u Otavy. Trénuje ho Václav Pipek

Osmadvacetiletý brankář Jakub Kovář (na snímku vpravo) strávil zatím poslední sezónu v ruské KHL v týmu Čerepovce. Věděl, že ho čeká náročný hokejový ročník a boje spíš ve spodních patrech tabulky. I tak se v Kontinentální hokejové lize Jakub Kovář předvedl v dobrém světle, když za svůj tým odchytal dokonce 55 zápasů. V následujícím rozhovoru se za sezónou ohlíží a těší se staronové angažmá v Jekatěrinburgu, kde už před tím odchytal tři sezóny. Ve dvojrozhovoru redakce webu www.ihcpisek.cz vyzpovídala také osobního kouče Jakuba Kováře – píseckého trenéra brankářů Václava Pipka (vlevo). Řeč přišla na brankářský kemp, který spolu Kovář s Pipkem v Písku pořádají.

Začneme u vás, Jakube. Jak se ohlížíte za sezónou v Čerepovci? Odchytal jste 55 zápasů, což je obrovská porce. Odchytal někdo jiný vůbec tolik zápasů?
Jakub Kovář: Jen já, držím rekord. Chytal jsem za Čerepovec, který nebyl tři roky v play-off. I když jsem typ, který rád vyhrává, tak mi bylo jasné, že když se tým tolik nezměnil, nebude asi hrát o vysoké příčky. Hlavně jsem chtěl mít ze sezóny dobrý pocit a myslím si, že byla dobrá. Mrzí mě, že se mi nepovedl zápas v nároďáku, kam jsem se vrátil díky dobrým výkonům v Rusku. Vybral jsem si nejsmolnější zápas za celou sezónu a to mi jí trochu pokazilo. Jinak jsem měl ale dobrý pocit, vrátilo se mi sebevědomí, které jsem dřív měl. Už se zase těším na další rok.

Teď se vracíte do Jekatěrinburgu, tak co od toho očekáváte?
JK: Musím se na to co nejlíp připravit, protože nejen že se Jekatěrinburg musí zase vrátit do play-off, ale budu mít v týmu dost silnou konkurenci brankářů, takže to nebude lehké. Musím být dobře připravený a musím nasadit laťku vysoko, abych si vypracoval pozici, kterou mám rád.

Přemýšlíte i o reprezentaci? Je to jeden z cílů?
JK: Tak reprezentace nikdy v žádných mých plánech nebyla. Ta by měla být za odměnu. Člověk by se měl připravovat na práci, za kterou je placený. Když ji bude dělat dobře, tak si může vysloužit nominaci do reprezentace. Pak až se řeší to, že se jede na nějaký turnaj. Samozřejmě bych se tam rád vrátil a odchytal ještě nějaké dobré zápasy, ale určitě se na to nesoustředím.

Letos jste se zase rozhodl absolvovat letní přípravu v Písku, jako v loňském roce. Jak se to zrodilo?
JK: V loňském roce jsem se rozhodl, že během května a června budu chodit na led. Během sezóny toho času na pilování techniky tolik není. Já jsem byl vždycky z těch gólmanů, který chytá pořád, a během sezóny jsem spíš odpočíval. Na té technice jsem potřeboval zapracovat v létě a jediná možnost byla dojíždět do Prahy. Jenže z hodinového tréninku v Praze se pro mě stalo zabitých 7 hodin denně. Letos jsme došli na radnici v Písku a Městské služby a domluvili jsme se, že nám zamrazí led v Písku o měsíc dřív. Všechno s tím spojené jsem si musel zaplatit. Je to pozitivní, když můžu trénovat doma. Navíc se ukázalo, že v červnu zájem o ledy je a my je tak dál pronajímáme, jinak bych si to nemohl dovolit. Zájem je tak velký, že to vypadá, že se nám peníze vrátí, takže toho vůbec nelituji. Hlavně jsem za měsíc ušetřil minimálně 70 hodin času, který strávím doma a ne v autě.

Mohl byste popsat zaměření přípravy. Je to komplexní trénink, nebo se na něco zaměřujete?
JK: Pořád se pracuje na úpravě stylu, to asi nebude nikdy dokonalé. Je třeba držet krok a to, co já jsem začal dělat ve 25 letech, dělají dneska kluci v 10 letech. Musíme pracovat pořád a na všem. Snad je ten měsíc dostatek času, abych byl dobře připravený.

Můžete Václave popsat přípravu konkrétně?
Václav Pipek: Zaměřujeme se na to, v čem se Kuba sám necítil dobře. Soustředíme se na drobnosti. Během sezóny tolik času na tento trénink není. Je výhoda, že jsme doma – má to obrovská pozitiva, která nás doufám posunou dál.

Jak jste hodnotil výkony Jakuba v uplynulé sezóně? Projevilo se to, co jste tu vloni v létě pilovali? Sezóna byla hodně slušná…
VP: Myslím si, že určitě. Na to, jaký měl Čerepovec tým, tak jeho osobní hodnocení bylo skvělé. Musím říci, že tam měl dobrého trenéra gólmanů, který s ním dělal věci, na kterých jsme pracovali i my. Komunikoval s ním… I zpětná vazba byla pozitivní, takže pokračujeme dál. Snad tato sezóna bude ještě lepší.

Jak dlouho bude příprava v Písku trvat?
JK: Já jsem začal trénovat sám – hrál jsem hokejbal, hraju fotbalové zápasy za Mirotice, chodil jsem sám běhat. S Vaškem jsme začali trénovat 15. května. Naposledy půjdeme na led zřejmě 30. června.

Společně připravujete brankářský kemp. Jak dlouho bude trvat, kolik přijede gólmanů?
VP: Budou to dva víkendové kempy od pátku do neděle. Zájem byl obrovský, takže jsme kemp rozdělili na dvě věkové kategorie, aby to mělo smysl. První víkend nás čekají ročníky 2010 až 2006, druhý termín bude pro starší. Udělali jsme kemp vždy jen pro 18 lidí, protože když by jich bylo víc, tak už to není takové. Budeme mít dostatek kvalitních trenérů.

Jak se na práci s mladými brankáři těšíte vy, Jakube?
JK: Jsem na to zvědavý, s dětmi jsem ještě nikdy nepracoval. Uvidíme, jak do nich budeme nutit snídani a večeři, ale musíme je zapřáhnout tak, aby byli unavení a vždycky všechno snědli. Já doufám, že budou všichni spokojení. Nechceme děti za víkend zničit, protože už taky nebyly pěkně dlouho na ledě. Chceme, aby to ty kluky bavilo, asi to budeme směřovat na nějakou techniku. Budeme rádi, když tu bude přátelská atmosféra a všichni odjedou spokojení.