Menu Další Zavřít Zavřít
Pohled do historie
     13.07.2007       František Suchan

Nejúspěšnější Písečáci

Vyjma Tomáše Švihovce měl a má Písek i své další mezinárodně úspěšné boce, i když formátu prvního jihočeského člena národního týmu dlouho nikdo nedorostl. Výčet těch, co přišli po „Tomanovi“ začíná mistr světa z roku 1949 František „Orsi“ Vacovský, který ale spojil převážnou část své hráčské kariéry s pražským LTC a později s Českými Budějovicemi. Na seniorské úrovni v osmdesátých letech reprezentoval i Vladimír Caldr, původem z Dobeve. I on ale od dorostu hájil barvy Motoru, stejně jako původem písecká dvojice obránců z místního hokejově silného ročníku narození 1975/76, která uspěla na draftu NHL 1994. Jednalo se o Stanislava Neckáře a Jana Němečka, první hráče původem z Písku, kteří okusili slavnou zámořskou soutěž.

Nadějnější prognózy provázely do zámoří Neckáře. Už proto, že byl draftován Ottawou jako celková devětadvacítka. Němečka si vybrali Los Angeles Kings jako 215. v devátém kole výběrů.

Stanislav „Basa“ Neckář se dal na hokej po vzoru svého otce, který taktéž hrával a hájil i barvy Písku. A už odmalička bylo vidět, co za potenciál se v mladém borci skrývá. „Standa od začátku věděl, čeho chce dosáhnout,“ vyzdvihuje vzorný přístup pozdějšího reprezentanta Miroslav Šperl, jeho trenér v dorostu, kam Neckář i s Němečkem přišli už coby žáčci. „Honza byl sice hodně rychlý, ale neměl třeba takovou výbušnost. To Standovi nechybělo nic. Dynamika, síla ani vytrvalost. A hlavně hrozně moc chtěl,“ vyjmenovává Šperl přednosti svého tehdejšího svěřence. „Byl to rozený tahoun a vůdce, navíc byl mezi spoluhráči oblíbený. Měli k němu respekt. Jako kapitána jsem ho s týmem mohl klidně poslat na výběh a měl jsem jistotu, že to nikdo neodchodí,“ doplňuje. Oba kamarádi z obrany se hned po roce stráveném v nejvyšší dorostenecké soutěži, kde si Písek vedl nadmíru úspěšně, přesunuli do Českých Budějovic. Odehráli za dorost další dvě sezóny, pak si to Neckář zamířil rovnou do extraligového áčka. „Za juniory tak vůbec nehrál,“ podotýká Šperl. Coby sedmnáctiletý vybojoval už tehdy postavou své vrstevníky převyšující bek ve Švédsku s reprezentací do dvaceti let bronz a za dva roky vkročil do nejslavnější ligy světa.

Na jaře 1996 se stal ve Vídni mistrem světa, když se mu podařilo i kuriózně skórovat přes celé hřiště v zápase proti Německu. V NHL stačil vystřídat pět adres po Ottawě zamířil do newyorských Rangers, pak do slunečného Phoenixu a Tampy Bay, s níž v roce 2004 získal nejcennější klubovou trofej – Stanley Cup. A to i přesto, že právě před sezónou 2003/04 přestoupil do Nashvillu. Stihl tam ale vinou zdravotních problémů odehrát pouhé jedno utkání, aby na play-off zamířil zpět na Floridu k Lightnings. Ve vyřazovací části nastoupil pouze dvakrát ve finále, přesto přivezl jako první do města, kde vyrostl, hokejový svatý grál. Během výluky pomohl zpět do extraligy Českým Budějovicím, poté si chvíli zahrál ve švédském Södertälje. Kvůli potížím s třísly pak vynechal celou sezónu 2006/07. K hokeji se teď pomalu vrací, jinak se také věnuje se rodině (je ženatý s Američankou), podnikání a patrně i svému koníčku – hře na bicí.

A Jan Němeček? I on brzy nakoukl do českobudějovického áčka, aby se po dvou sezónách vydal zkoušet štěstí za oceán. Dočkal se v sezóně 1998/99, kdy jej Kings nechali zahrát šest utkání v NHL, během nichž dokonce vstřelil branku. O dva roky později nastoupil ještě jednou, poté se však definitivně vrátil do Evropy. Hrál v Německu, Švédsku, v české extralize a naposledy v Itálii.

Jako další měl z píseckých odchovanců k NHL nejblíže Karel Mošovský, jehož kariéru ale ukončily zdravotní problémy. Budoucnost tak možná bude patřit brankáři Jakubu Kovářovi, jehož v roce 2006 draftovala Philadelphia. Od juniorů působí v Českých Budějovicích, vlastní bronz z MS osmnáctiletých a patří do základního kádru „dvacítky“. Mládežnickými reprezentanty jsou i jeho mladší bratr Jan, hájící barvy Plzně, a Tomáš Rod s Martinem Parýzkem, oba už coby českobudějovičtí hráči.

Jinak v české extralize, případně v předních klubech první ligy, v současné době nastupují písečtí odchovanci, jako jsou bratři Jan a Jiří Kudrnové, Pavel Kašpařík, David Mazanec, Tomáš Nouza, Roman Němeček, David Všetečka, Nikola Gajovský či Miroslav Holec. V současnosti jsou nejcennějším artiklem místního hokeje, stejně jako tradičně velmi silné mládežnické týmy, působící pravidelně ve dvou nejvyšších soutěžích svých kategorií.