Štefan odmítl stát se hrdinou večera

Běží 58. minuta, stav 1:1, a Dušek, gólman Hradce, leží bezmocně na ledě. Písecký Robert Štefan (na obrázku) ho objíždí a střílí do prázdné branky. Myšlenky domácích na tři body však skončily na levé tyči branky. Větší šance se už nikomu nenaskytla, o vítězi nerozhodlo ani nestavených pět minut. První třetina byla ve znamení neúspěšného dobývání branky Hradce, zbylé třetiny už byly vyrovnanější. Za hosty se trefil ve 34. minutě ze sóla Fořt, utkání po pěti minutách vyrovnal David Nedorost, když nádherně trefil levý růžek branky z trestného střílení. V utkání zazářili také oba gólmani, jak staronová písecká jednička Zdeněk Šmíd, tak i Dušek v brance hostů.
1.liga ČR, 32. kolo, st 14.1.2004
Hradec Králové
1:1p
0:0, 1:1, 0:0 - 0:0
Branky: 39. Nedorost TS - 34. Fořt (Fišer). Rozhodčí: Würtherle - Künzendorfer, Dongre. Vyloučení: 10:12. Využití: 0:0. Diváci: 800.
Písek: Šmíd (Špiler) - Veselý, Procházka, Drtina, Bartoň, Svoboda, Vokatý, Mucha, Kolda - Jelen, Míka, Nedorost, Nouza, Brož, Štefan, Šmátrala, Kořánek, Šimek, Kubeš, Hřebejk, Škoda
Hradec Králové: Dušek (Malý) - Suchý Petr, Hendrich, Mečiar, Fejgl, Kostka, Mocek, Procházka - Polák, Roubík, Beck, Fořt, Hubáček, Fišer, Horák, Pahulák, Domin, Koukal, Průcha, Kubišta.
Mnoho nových akvizic v dresu domácích se poprvé představilo píseckému publiku. Ani první domácí nasazení Jiřího Drtiny, navrátilce Jakuba Bartoně či čtyři posily z Budějovic nepomohly Písku ke třem bodům, možná i proto, že hosté kontrovali nasazením dvojice reprezentantů Průcha - Koukal. O dělbě bodů ale rozhodly především výkony obou gólmanů, domácího Šmída a hradeckého Duška.

První šanci utkání spálili hostující Energetici, jmenovitě to byl Petr Průcha, ale pak se již do první přestávky jiskřilo takřka výhradně před Duškem. Ten musel řešit pokusy Hřebejka i Šmátraly, po střele Škody za ním dokonce bliklo červené světlo, puk ale rozvlnil síť zvenčí. Písečtí do utkání vstoupili aktivněji, svou důraznou až tvrdou hrou ovládali dění, ale na výborného Duška si nikdo z nich nepřišel. A to ani ze samostatného nájezdu Štefan, při něm zaúřadovala gólmanova vyrážečka. Zeď v brance hostů odolala, a tak se pozornost přesunula na opačný konec hřiště. Ujelo totiž duo Průcha – Koukal, ale ani ti v 18. minutě neotevřeli gólový účet utkání. Na ně navázal Domin, ten si zpoza branky vybruslil před Šmída, ale v rozhodující chvíli nezvedl puk.

Druhá dvacetiminutovka, při níž rozhodčí rozdal celkem 77 trestných minut, začala přesilovkou domácích a skončila boxerskou vložkou, 4 vteřiny před jejím koncem se utkaly dvojice Průcha – Nouza a Koukal – Vokatý. Hlavně se ale změnil stav zápasu, do vedení šli po rychlé přímočaré akci do té doby pasivnější hosté. Slabou střelu Procházky zachytil ve 34. minutě Fišer a hned poslal puk rozjetému Fořtovi, který po sólu půlkou hřiště našel skulinu mezi brankářovými betony.

Před vyrovnáním stihly oba týmy spálit vyložené šance, nejprve Šmída nebezpečně ohrozil ve 35. minutě Průchův útok, za domácí následně odpovídal při přesilovce 5 na 3 Nedorost, opět se už červeně zasvítilo, ale kotouč v brance neskončil. To platilo i o nájezdu kapitána hostí Mečiara, který na rozdíl od Fořta skulinu mezi nohama Šmída nenašel. Vyrovnal po pěti minutách nejproduktivnější hráč Písku David Nedorost z trestného střílení, poté co mu bránící Beck v jednom sólu zabránil, vystřihl si jihočeský rychlík další, tentokrát měl na míření času více – trefil se přesně nad lapačku, Dušek byl bez šance.

Domácí do třetí třetiny nastartovaly dvě slepené přesilovky, Duškovi při nich bylo hodně horko, ale nekapituloval. Stejně tak hořelo při čtyřminutové přesilovce Hradce po faulu píseckého kapitána Jelena. Nejdříve Šmíd instinktivně vytěsnil střelu Hendricha, poté pokus Mocka už už mířil do branky, ale na brankové čáře zakročily hokejky domácích beků, skóre opět odolalo. Nemohoucnost i smůla střelců obou týmů podtrhla stoprocentní šance Štefana, který bekhendem z odkryté branky trefil pouze tyč…

O vítězi se mělo rozhodnout v prodloužení, pět minut k tomu ale nestačilo. Příležitosti opět byly, ale gólmani se překonat nenechali. Naposledy se tak vytáhnul domácí Šmíd na úkor Poláka, hostující Dušek si zase vyrovnal účty s Nedorostem, když mu tentokrát nájezd kryl.

Josef Horký (vedoucí mužstva Hradce Králové):
Na zápasu bylo oboustranně vidět, že my i domácí jsme chtěli vyhrát, ten zápas byl místy dost vyhraněný, některé zákroky do hokeje nepatřily…Myslím ale, že výsledek je spravedlivý, i když možná domácí měli více šancí. Nám zachytal dobře gólman, což se ukázalo jako rozhodující, a celkově jsme s bodem spokojeni, nevím jestli domácí taky, ale my ano.

Milan Mazanec (trenér Písku):
Těžký zápas to byl, oni jsou asi šestí a mají oproti nám hodně bodů a dali již mnoho branek. Mají tedy hlavně velice dobrý útok, zvláště nebezpečné jsou jejich strašně rychlé přechody do útoku. To jsme věděli, přesto nás o tom ještě přesvědčili při té brance. Ta padla po v podstatě maličké chybičce a do otevřené obrany nám lehce a rychle proniknul hráč. Ale jinak celkově naši hráči odvedli to, co odváděli před Vánoci, takže jsem absolutně spokojen. Snad se zase vracíme k té jednoduché a zodpovědné hře. Dnes to byl podle mě velmi hezký zápas.