Rozhodl až závěr poslední třetiny

Premiéra trenéra Setikovského před domácím publikem se vůbec nevydařila. Nepomohlo ani nasazení tří nových hráčů - v brance se solidním výkonem uvedl Petr Svoboda stejně tak obránce Petr Chvojka a v poslední části se představil i důrazný útočník Tomáš Jelínek. Jediným pokořitelem Hyláka v brance hostí se stal již sedmnáctigólový střelec Tomáš Nouza. O vítězi zápasu nebylo rozhodnuto do posledních okamžiků, ty ale lépe zvládli hosté. Za stavu 1:1 se v 56. minutě prosadil po buly Roubík a de facto rozhodl o přídělu bodů, domácí tým už podruhé zkorigovat nedokázal. Své vítězství si Hradečtí pojistili v poslední minutě gólem do prázdné branky z hole matadora Mečiara, který při absenci Becka a Fořta nastoupil v útoku.
1.liga ČR, 37. kolo, so 8.1.2005
Hradec Králové
1:3
0:0, 1:1, 0:2
Branky: 28. Nouza (Jelen, Neckář) – 25. Roubík (Mečiar, Kolafa), 56. Pavel Suchý (Táborský, Domin), 60. Mečiar (Martinec).
Rozhodčí: Florián - Vitík, Mašek.
Vyloučení: 6:6, navíc Jelen (Písek) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0.
Diváci: 550. Střely na branku: 34:38.
Písek: Petr Svoboda – Neckář, Burkoň, Chvojka, Malinský, Veselý, Jiří Svoboda – Jelen, Šimek, Nouza – Kořánek (41. Jelínek), Filipi, Řehoř – Zika, Míka, Lála.
Hradec Králové: Hylák (Dušek) - Kolafa, Evan, Suchý Petr, Pazdera, Táborský, Hendrich, (Fejgl) - Potůček, Roubík, Mečiar - Luštinec, Martinec, Vondráček - Cetkovský, Domin, Suchý Pavel.
Hned od samého začátku bylo jasné, kdože budou hlavní postavy utkání. Jak nový muž Svoboda v domácí, tak Hylák v hradecké bráně už v prvních minutách ukázali, že gólové představení asi tentokrát nelze čekat. Poznali to i Roubík a Potůček na jedné straně, ale i Šimek a Filipi na druhé. Alexandru Hylákovi pak pomohlo i štěstí, to když Jelenův golfák zastavila až tyčka. Písecký útočník pak pro uklidnění alespoň sestřelil obránce Hendrycha. Ten u rozhodčího reklamoval krvavé zranění obličeje, které ale neznamenalo ani dvouminutový trest. Domácí po kratší pauze zapříčiněné úpravou ledu opět zahrozili. Míka nádherně sklepnul puk do jízdy Lálovi, který ale nezamířil přesně. Celý útok v čele se Zikou pak sice ještě zaměstnával Hyláka sérií dorážek, hradecká tvrz však odolala. Stejně tak i zanedlouho proti Kořánkovi.

Aby se připomněli i hostující útočníci, protáhlo Svobodu duo Mečiar - Roubík. Na druhé straně pak Zikovo kroužení kolem brány vyústilo v přihrávku na volného Neckáře, jehož střelu zápěstím se poté neúspěšně pokoušela dotlačit za brankovou čáru skupina žlutomodrých v čele s Burkoněm. Za chvíli se neujal ani další Filipiho pokus a radovat se nemohl ani Lála, zkoušející štěstí bekhendem poté, co se protlačil do střelecké pozice. Hradec Králové byl blízko prvnímu gólu utkání ve 23. minutě. To když špatná rozehrávka domácích skončila na holi nepokrytého Pazdery, který zamířil mezi Svobodovy betony. Puk tudy skutečně prolétl, ale naštěstí pro Písek nenabral směr mezi tyče. Odpovědí byl protiútok Šimka. Domácí kapitán ale ani nadvakrát červené světlo za Hylákovými zády nerozsvítil.

Jiří Lála rozdýchává další výtečný Hylákův zákrok

To se povedlo až za dvě minuty, ovšem na opačném pólu hřiště. Roubík vyzval ke skórování Mečiara, který ještě minul, ke kotouči se ale opět dostali červenobílí a za neškodného dohledu obranné dvojice Jiří Svoboda – Veselý nakonec přece jen skórovali. Prvním střelcem zápasu se stal Roubík. Skóre 0:1 nemuselo zůstat dlouho, mohlo být za okamžik ještě nepříznivější. I když Zika nemyslel špatně riskantní přenechání na hranici útočného pásma, Malinský už nic podobného nečekal, a tak se oba museli rychle vracet na pomoc Svobodovi proti Roubíkovi. Ten, ač hákovaný Zikou, ještě vyzval k zakončení Mečiara, kapitán hostí už byl ale moc blízko brány. Vše se odehrálo při přesilové hře domácích, a protože byl Lukáš Zika potrestán dvěma minutami, hrálo se ve čtyřech na obou stranách. V okamžiku, kdy byl vyloučený Pazdera vpuštěn zpět do hry, se po pravém křídle prohnal utržený vagón jménem Tomáš Nouza a z ostrého úhlu propálil Hyláka mezi nohy. Návrat Ziky z trestné lavice zase neunikl Jelenovi, který svému spoluhráči poslal lob přes celé střední pásmo. Žlutomodrá devětasedmdesátka elegantně zpracovala vysoký puk a za modrou čárou jej přenechala Nouzovi. Jeho okamžitá rána skončila na zadním hrazení, protože mířila až moc vysoko. Akce přesto pokračovala: Jelen vytáhl Hyláka z brány a volný kotouč se rázem klouzal před prázdnou klecí. Vydal se toho využít Nouza, tísněn obráncem ale trefil jen boční konstrukci.

Nové složení písecké lavičky, vpředu vpravo Setikovský, nad hráči skloněn Šperl

Petr Svoboda si krátce po polovině hrací doby poradil s únikem vyhlášeného střelce Martince i s nájezdem dvojice Roubík – Petr Suchý. Paradoxně při královehradecké přesilové hře se více zapotil zase hostující brankář, to když musel krýt povedenou ránu Jelena. IHC pokračovalo v aktivitě a přihrávky na jeden dotek po ose Šimek – Nouza – Jelen zakončoval opět poslední jmenovaný, i tentokrát ale zase jen tam, kde stál připravený gólman.

Do poslední třetiny přivítali Petra Svobodu svými pokusy Hendrych a neúnavný Roubík. Nejprve puk prosvištěl kolem horního růžku, v druhém případě písecká jistota v klidu zasáhla betonem. Domácí zkoušeli uspět z brejkových situací, ať už Nouza, Jelen, Zika nebo Lála ale jen bezradně kroužili na útočné modré čáře a marně čekali na nějaký pas. Zato Hradec přecházel skrz mladou jihočeskou obranu až příliš jednoduše. Neckářovu minelu mohl potrestat Martinec, avšak dříve, než stačil tváří v tvář Svobodovi něco vymyslet, vypíchl mu písecký brankář puk. Petr Svoboda pak uhájil své území i proti Dominovi s Cetkovským, po sporně nařízeném vhazování v obraném pásmu (Sudí reklamovali úmyslné zalehnutí puku v útočné třetině) už ale podruhé kapituloval. Buly vyhrál Domin na Táborského, jehož střelu ještě brankář ustál, vyražený puk ale do sítě okamžitě uklidil Pavel Suchý. Jiří Jelen poté prohodil pár “přátelských“ slov s čárovým rozhodčím a vyfasoval desetiminutový trest, čímž pro něho utkání skončilo. Gólman Svoboda ještě v zoufalé snaze o vyrovnání sám vyslal Ziku, Hylák však jeho dělovku našel v lapačce. Trenér Setikovský si vzal oddechový čas a když se poté hráči rozjeli na vhazování, bylo jich už šest. Branka Písku zůstala prázdná a Neckář, Chvojka, Nouza, Šimek, Filipi a v brankovišti clonící Malinský se ještě pokoušeli o zvrat. Tlačili, tlačili, ale bez pořádné přihrávky a bez důrazu se góly dát nedají. Na samý závěr ještě ztratili kotouč a rutinér Mečiar v pohodě obstřelil Neckáře snažícího se alespoň zastoupit chybějícího Petra Svobodu.

Petr Svoboda leží po namáhavém zákroku, premiéru mu spoluhráči příliš neulehčili

Divákům se alespoň předvedly nové posily – Petr Chvojka nastoupil v základní sestavě vedle Malinského, s nímž vytvořil stabilně působící obranný pár, Tomáš Jelínek v závěrečné dvacetiminutovce nahradil Kořánka. Útočník se čtyřiadvacítkou se prezentoval jako hokejový bojovník a svou první střelou v píseckém dresu ze 49. minuty důrazně prověřil Hylákovu pozornost. No a o Petru Svobodovi bylo výše napsáno snad dost…

Robert Horyna (trenér Hradce Králové):
Myslím si, že naši kluci k dnešnímu zápasu přistoupili zodpovědně a na to, s jakým jsme sem jeli složením, jsme odvedli maximální výkon. Škoda šancí ve druhé třetině, kdy jsme měli tři jasné gólovky. Kdybychom je využili, tak mohlo být rozhodnuto mnohem dřív. Chyběli nám Červenka, Beck a další, přesto se ukázalo, že máme vyrovnaný kádr a že ani absence několika hráčů nás zas až tolik neoslabí. Tři body jsou nečekané, brali bychom i bod, za tři body jsme rádi.

Jindřich Setikovský (trenér Písku):
Dostali jsme rozhodující góly smolně až v závěru, ale na druhou stranu s jedním gólem se nedá vyhrát. Já bych řekl, že naše hra nebyla povětšinou špatná, že jsme si vytvořili dostatek šancí, ale koncovka je naprosto katastrofální. A zatímco my v koncovce totálně zklamali, soupeř našich chyb využil. O soupeři jsme věděli, že přijede oslaben, ale k žádnému podcenění tam rozhodně nedošlo. Hradec hraje svojí kolektivní jednoduchou hru a tam pokud chybí jeden nebo dva hráči, tak se výkon týmu moc nezmění.