Písek nadělil soupeři bůra, baráž hrozí dál

V dnešním souboji Písek Prostějov jasně přehrál, nastřílel mu celkem pět branek a přiživil tak svoji naději na dřívější konec sezóny. Už v průběhu první třetiny se domácí ujali díky trefám Škody, Hřebejka a Šmátraly vedení 3:0 a o výsledku bylo takřka rozhodnuto. V dalším průběhu skóroval ještě Kolda a podruhé Šmátrala, za hosty pouze korigoval Ševčík.
Písečtí, kteří do zápasu nastoupili jen se třemi pětkami, svým výkonem potvrdili, že se jim proti Hanákům letos velmi daří (porazili je v této sezóně už popáté) a také ukázali velké odhodlání zachránit pro Písek druhou nejvyšší hokejovou soutěž.
O tom, kdo z tria Opava, Písek, Prostějov doprovodí Kometu Brno do baráže rozhodne tedy až závěrečné, šesté kolo skupiny o udržení první ligy. Písek bude muset uhrát v Brně alespoň to, co Prostějov doma s Opavou.
1.liga ČR, OU5, st 3.3.2004
Prostějov
5:1
3.1, 2:0, 0:0
Branky: 6. Škoda (Kubeš, Kolda), 12. Hřebejk (Škoda, Kolda), 13. Šmátrala (Vokatý, Jelen), 25. Kolda (Kubeš, Hřebejk), 35. Šmátrala (Nedorost) - 19. Ševčík (R.Procházka, Černý).
Rozhodčí: Florián - Flégl, Packa.
Vyloučení: 7:6.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 43:27.
Diváci: 750.
Písek: Špiler - Veselý, Neckář, Vokatý, Mucha, Kolda, Bartoň - Míka, Bouz, Nouza - Šmátrala, Jelen, Nedorost - Kubeš, Hřebejk, Škoda.
Prostějov: Maláč (13. Piterka) - Ševčík, Rekem, Šeda, Vlček, Malinský, Zátopek, Sedlák - Černý, Smejkal, Janeček, Procházka, Streit, Šakarov, Jelínek, Antonovič, Hrubý, Palinek, Kubiš, Cetkovský, Adamec.
Překvapivě brzy se rozluštila tajenka veledůležitého zápasu Písek – Prostějov. Po úvodním pětiminutovém oťukávání si Písek rychle třemi zásahy získal uklidnění, naopak ještě více psychicky nalomil nevýrazný Prostějov, jehož bilance s Pískem je tuto sezónu vskutku žalostná.

Ještě předtím než se trefili domácí, se trefili i hosté, ovšem pouze do obličeje obránce Neckáře, který se jen těžce zdvihal z ledu. Píseckým přinesl klid na hokejky gól z nenápadné přesilovkové akce, faul Sedláka na Hřebejka potrestal v 5. minutě Škoda, jemuž ke gólu hlavně pomohla nešťastná teč bránícího Šedy. 1:0.

První gól jakoby popohnal ke zvýšené aktivitě spíše domácí, kteří v do té doby vyrovnaném utkání začali převládat. Maláč v brance hostů měl plné ruce práce se střelou Šmátraly a neodpočinul si ani při následné přesilovce Prostějova, která jen zmírnila tlak domácích.

Přesilovku však hrál i Písek a to mnohem úspěšněji. V čase 11:21 se k zakončení dostal Hřebejk, když si předtím sám puk do pásma dovezl a poté si jej jen vyměnil se svými „budějovickými“ kolegy Koldou a Škodou. 2:0.

A třetí gól v kleci Prostějova na sebe nenechal dlouho čekat. Do branky strkali puk Nedorost, Jelen a Vokatý, ale až Šmátrala nechal vyniknout síťku za Maláčem. Ten složil zbraně a do branky pustil svého náhradníka Piterku. 3:0.

Ztrátu koncentrace domácích po třetím gólu málem využili Procházka a krátce po něm i Palinek, kteří poprvé vážně ohrozili domácího, dnes velmi jistě chytajícího Špilera. Ten měl i štěstí, v pokračujícím tlaku hostí ho v 16. minutě zachránilo po střele Malinského břevno branky. Pak střílel znovu těsně vedle nejlepší hráč Prostějova Procházka, hosté podali na konci první třetiny svůj nejlepší výkon a gólu se nakonec po právu dočkali.

V čase 17:42 vyloučil rozhodčí Florián dva hráče Písku – Bouze a Míku – najednou a dal tím Hanákům velkou šanci zápas zdramatizovat. A ti se ji chopili dokonale, nejprve mimo střílel kapitán Janeček, pak již do černého od modré parádně zamířil Ševčík. 3:1.

„Ve druhé třetině jsme se snažili, v kabině jsme dostali další instrukce od trenérů, řekli jsme si, že zase musíme hrát klidně na nula nula a zase se nám to nepovedlo. Jak Písek kontroval na 4:1, tak bylo v podstatě po utkání…,“ popsal nástup Prostějova do druhé třetiny zkušený Martin Streit.

Hosté skutečně zlepšili bruslení, zpacifikovali píseckou přesilovku a možná by i pokračovali v rozletu, pokud by je ovšem neuzemnil gól Koldy.

To se v 25. minutě nejprve útočník hostí Tomáš Hrubý prokličkoval až před Špilera a vystřelil, o pár sekund později však ten samý hráč neubránil ve vlastním obranném pásmu Kubeše, jenž předložil na modrou Koldovi. Ten potvrdil své střelecké nadání a nic nevidícímu Piterkovi pokazil statistiky. 4:1.

Tento gól výrazně zbrzdil Hanáky v rozletu, Písek se více zatáhl a čekal na chyby hostí. A ty občas přišly, vedle střílel Bouz. Z akcí na druhé straně stojí za zmínku šance Palinka, tu vychytal Špiler, a Hrubého, který minul.

Jinak se stále hrálo ve slušném tempu, i když šancí již bylo poskrovnu. Přesto Písek dokázal jednu z nich využít. Nejhezčí akci zápasu předvedli Šmátrala s Nedorostem. První jmenovaný vybojoval puk u mantinelu, předložil Nedorostovi, ten s pukem objel branku a nahrál skrz brankoviště, na jehož druhém konci již čekala Šmátralova hůl. Od času 34:29 svítil na tabuli konečný výsledek 5:1.

Třetí část hry již proběhla bez větších zvratů. „Měli jsme ze začátku strach, aby nám nedošly síly, protože soupeř hrál na čtyři útoky a my jsme hráli jenom na tři kompletní, ale ukázalo se, že jsme to dokázali uhrát i se zachováním kvality, v poslední třetině jsme to už v poklidu dohrávali,“ konstatoval po utkání spokojený trenér Mazanec. Jeho svěřenci takřka nechybovali, na konci již ne zcela koncentrovaný výkon hostí jim to hodně umožnil.

Diváci se však nenudili, několikrát mohli zatleskat povedeným akcím Nedorosta, který při vlastním oslabení prokličkoval přes tři protihráče, do samostatného nájezdu se dostal Šmátrala, tvrdě vypálil Škoda, Hřebejk přenechal Šmátralovi před téměř prázdnou bránou…gól však nepadl.

O výsledku bylo rozhodnuto, nic na tom nezměnila ani šance Palinka, kterou Špiler odklonil vyrážečkou, ani dvojitá dorážka Jelínka. Zápas se dohrál bez větších konfliktů a zranění. Oba dva týmy teď čekají poslední, rozhodující zápasy, trumfy v rukávě však nyní schovává Písek.

Martin Streit (hráč Prostějova):
Velmi těžko se mi zápas hodnotí, jsou v tom ještě trošku emoce. Nesplnili jsme to, co jsme si řekli před utkáním, kdy jsme rozebrali hru Písku, měli cíl hrát na nula nula, hrát takový ten nepříjemný obranný hokej jako předvádí Písek. Bohužel hned v první třetině jsme prohrávali brzy 3:0, to se velice těžko dotahuje. To, že Prostějov v této sezóně nad Pískem pětkrát prohrál je tak trochu záhada. My jsme si před každým tím zápasem říkali, že to není možné, že ten Písek musíme porazit…nevím. Podle mě hrají domácí velmi nepříjemný obranný hokej a my si možná vytvořili trošičku takový písecký hokejový komplex. Nám tato sezóna nevyšla celkově, nejedná se jenom o Písek…Celý rok je po té hokejové stránce špatný.

Milan Mazanec (trenér Písku):
Bylo vidět, že si Prostějov s tim našim bráněnim zase nevěděl rady, přidal se k tomu poměrně disciplinovaný výkon a velice slušná práce brankaře. Řekl bych, že jsme do zápasu dali mnohem více srdíčka. Když to srovnám s předchozím domácím zápasem, tak bych neřekl, že tady Brno předvedlo lepší výkon, Prostějov zas tak špatně nehrál, ale proti Brnu jsme byli víc nervóznější a proto jsme dělali v tom minulém zápase daleko víc chyb než dneska.