Písek Prostějov porazil, lehké to ale nebylo

Zápas posledního celku s předposledním dopadl lépe pro Písek. Po bezbrankové první třetině dali domácí ve 28. minutě vedoucí gól díky kapitánovi Jelenovi. V poslední části se gólový účet výrazně rozrostl, když Písek skóroval třikrát, zato Prostějov s novým trenérem Herstusem jen dvakrát. Úspěšnými střelci byli za domácí ještě Šimek, Brož a Nouza, za hosty se trefili Streit a Adamec. O bod za Prostějovem poslední Písek přivítá v rámci další části první ligy "sudá - lichá" už tuto středu na svém ledě první Chomutov! Dalšími soupeři Písku budou postupně Prostějov (13.), Havířov (11.), Třebíč (9.), Mladá Boleslav (7.), Hradec Králové (5.) a Beroun (3. po základní části).

1.liga ČR, 26. kolo, so 13.12.2003
Prostějov
4:2
0:0, 1:0, 3:2
Branky: 28. Jelen (Nouza), 52. Šimek (Míka, Neckář), 53. Brož (Šimek, Všetečka), 55. Nouza (Nedorost) - 49. Streit, 58. Adamec (Šeda, Janeček). Rozhodčí: Kubeš - Novák, Špringl. Vyloučení: 5:7 + Kubiš (PV) 20min OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 44:27 Diváci: 650.
Písek: Šmíd - Svoboda, Všetečka, Neckář, Vokatý, Veselý, Procházka, Burkoň - Brož, Šimek, Míka - Jelen, Nouza, Nedorost - Kořánek, Štefan, Kubeš - Vlček, Šmátrala, Pošmourný.
Prostějov: Maláč - Švetlík, Šeda, Ševčík, Vlček, Rekem, Dvořák, Malinský - Černý, Kubiš,Jelínek - Adamec, Procházka, Streit - Smejkal, Hradecký, Janeček - Šebek, Antonovič.
Souboj dvou týmů z úplného dna tabulky první ligy začal opatrně, oba týmy sázely na zabezpečenou obranu a až poté myslely na útočení. První příležitosti přišly při vyloučení hostujícího Jelínka, prostějovského gólmana Maláče při něm zaměstnávaly hlavně pokusy Neckáře od modré. I Prostějovští byli při své početní výhodě nebezpeční, ale domácí jednička Šmíd si se střelou Šedy věděla rady. Domácí se snažili v dalším průběhu třetiny tvořit a získali si tak mírnou převahu, stříleli ale převážně z uctivé vzdálenosti, což Maláčovi strach příliš nenahánělo, zato Šmída určitě situace, kdy se na něj řítil osamocený Černý či po chvíli Hradecký, klidného nenechaly. Domácí opora v brance musela čarovat i proti rychlíkovi Procházkovi, více okének už domácí zadáci soupeři v první dvacetiminutovce nepootevřeli. Písecké publikum mělo poprvé příležitost zatleskat útočné akci domácích snad až v 19. minutě, to ale místní matador Míka našel zpoza obránce jen Maláčovu lapačku.

V úvodu druhého dějství dvakrát předvedl domácí útočník David Nedorost svoji typickou vlastnost snadno se dostat do vyložené šance a následně ji trestuhodně zahodit. Ani hosté se nenechávali, co se útočení týče, zahanbit a snažili se více tlačit do útoku, Šmíd ale vytvořil ve svém brankovišti neprůstřelnou zeď, která nájezdům Hanáků odolala i v dalších dvaceti minutách. A tak udeřili domácí, ve 28. minutě využil zmatek před Maláčem písecký kapitán Jelen a z dorážky otevřel skóre zápasu. Zanedlouho duo Jelen – Nouza zahrozilo při přesilovce znovu, ale Maláč se tentokrát vyznamenal. I hosté měli šanci potrestat soupeřovo vyloučení, ale přesilovky, v nichž postrádali svého režiséra Šakarova, odehráli příliš pasivně a bez pohybu. Domácí se při svých početních výhodách zase potýkali s přesností přihrávek i koncovky. V 39. minutě dal o sobě poprvé vědět Brož, jehož velká chvíle přišla až ve třetí části, teď si ještě po své neúspěšné akci doslova ustlal na brankáři soupeře.

I třetí část měla tempo, které se přihlížejícím muselo líbit, puk střídal takřka pravidelně obě strany kluziště. Ale za pozornými obranami dnes chytali jistí gólmani, takže do některé sítě v brance se mu proniknout dlouho nedařilo.
Ve 46. minutě zahrozili Prostějovští z hole svého nejproduktivnějšího hráče a kapitána Černého, ale následně se jim do konce vyfauloval Kubiš. Určitě je to ale tolik nemrzelo, zvláště když jim domácí obránce Svoboda nabídl srovnat, což s díky přijali. Exekutorem byl zkušený Streit, ve 49. minutě bylo vyrovnáno 1:1. To nemuselo vydržet ani do 51. minuty, domácím muselo být hodně úzko, když Šeda poslal od modré svůj projektil jen do tyče.

Skóre ale doznalo změny po píseckém protiútoku, Míka zavezl puk do rohu a poslal kotouč před Maláče, kde se ho ujal Šimek a vrátil domácímu týmu vedení. 53. minuta patřila Jiřímu Brožovi, ten se totiž v útočném pásmu pohrál s celou obranou své sólo zakončil mezi gólmanovy betony. Písečtí hráči povzbuzeni rychlým vedením i fanděním svých fanoušků předvedli další gól, tentokrát uspěl Nouza, Maláče se mu podařilo obelstít po vyjetí z rohu hřiště. Rozjetou lokomotivu s názvem Písek už tak nemohla vykolejit ani branka Adamce, který našel skulinu mezi šibenicí branky a ramenem Šmída. Ten dovedl své spoluhráče už ke třetí výhře v pěti zápasech!

Tomáš Herstus (trenér Prostějova):
Myslím si, že se zápas lámal, když jsme dali dvě tyčky. Potom jsme dostali dva poměrně školácké góly. Za stavu 1:1 jsme měli proměnit šance, co jsme měli. Nechci snižovat dobrý výkon soupeře, ale zápas dost ovlivnil hlavní rozhodčí, který nepotrestal dvě krvavé zranění v obličeji, v tomto jsou pravidla jasná, i když je to nechtěné, hráč si za svoji hůl ručí.

Milan Mazanec (trenér Písku):
My jsme se na zápas připravovali s tím, že jsme věděli, že soupeř přijede s kvalitním gólmanem, takže jsme chtěli vytvářet tlak do branky. Taky se nám to povedlo, dát gól po dorážce. Snažili jsme se spíš o přímočarost a jednoduchost, protože na kombinaci jsme v momentální formě vůbec nemohli pomýšlet. Věděli jsme, že soupeř je technicky a individuálně velmi dobře vybaven, takže jsme ve druhé třetině zatáhli obranu do plných. Věděli jsme také, že soupeř bude hrát na tři lajny, takže jsme postavili čtyři pětky, které usilovaly o to, soupeře vyčerpat. Myslím si, že se naše kondiční převaha začala projevovat a jen hrubou chybou v naší přesilovce jsme soupeři nabídli zápas srovnat. V některých momentech nám přálo štěstí, ale i na druhé straně byly momenty, kdy mohly padnout nějaké branky. Čtyři branky jsme docílili doma, je třeba říci, že je to pro nás úspěch, i když to asi nebyla žádná velká krása, ale když hrají dvě poslední mužstva, tak je to boj, šachově řečeno boj o každého pěcha, a my jsme byli v tu chvíli šťastnější. Je třeba říct, že obě mužstva hrála rozhodně naplno a bylo vidět oboustranné úsilí, z toho potom ale pramenily ty chyby, nepokrytí hráči, chyby v rozehrávce… To je situace na konci tabulky první ligy.