Olomouc vyhrála i potřetí

Ani napotřetí nepřemohli písečtí hokejisté tým z hanácké metropole a podlehli vysoko 2:6. O bodovém rozdělení bylo takřka jasno už do první přestávky, kdy měli domácí náskok tří branek. Až na čtvrtý puk ve své brance dokázali Písečtí odpovědět stejnou mincí, ve 29. minutě tak snížil Jiří Lála na 1:4. Další úspěch hostů přišel hned zpočátku poslední části, kdy Řehořovu nahrávku přetavila v gól hůl Miroslava Hájka. Na konečných 6:2 pro domácí Olomouc upravil bývalý hráč Písku Ladislav Vlček po asistenci Davida Všetečky, píseckého odchovance. Prvních letošních minut v brance píseckého A-týmu se dočkal již sedmý gólman – Filip Kubiš.
1.liga ČR, 34. kolo, po 20.12.2004
Olomouc
6:2
3:0, 2:1, 1:1
Branky: 15. Ditrich (Ministr, Vlček), 16. Šafařík (Kárný), 18. Kárný (Houdek), 24. Smejkal, 32. Hebar (Vlček), 56. Vlček (Všetečka) - 29. Lála, 42. Hájek (Řehoř). Rozhodčí: Vokurka - Vajda, Drobílek.
Vyloučení: 7:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 400. střely na branku: 54:33.
Olomouc: Vojtek - Bartoň, Šafařík, Vlček Tomáš, Houdek, Světlík, Hruška, Všetečka - Vlček Ladislav, Ministr, Hebar - Žajgla, Kárný, Smejkal - Zbořil, Kašparů, Martinka, Ditrich.
Písek: Mensator (od 24. Kubiš) - Burkoň, Malinský, Neckář, Procházka, Svoboda, Veselý - Jelen, Nouza, Zika - Míka, Šimek, Lála - Kořánek, Hájek, Řehoř, Filipi.
Nadílku v podobě osmi gólů, z nichž šest padlo do sítě hostujícího Písku, si mohli v Olomouci vychutnat diváci ve 34.kole první hokejové ligy. Utkání začalo, kvůli problémům píseckých na cestě do Olomouce, o dvacet minut později. Kohouti dokázali v I.třetině využít dvě přesilovky, jeden gól přidali ze hry a ve II.třetině vyhnali čtvrtou trefou nešťastného Mensatora z písecké branky. Jihočeši se dokázali trefit pouze jednou, Mora ale odpověděla vzápětí. V poslední třetině Písečtí přidali ještě jednu trefu, definitivní podobu výsledku však dali svým šestým gólem domácí. Mora tak v posledním domácím utkání před vánoční pauzou potěšila své příznivce nejen předvedenou hrou, ale i plným bodovým ziskem.

Dvě nové tváře se objevily v dresu domácích, Radim Hruška a Jakub Bartoň, v brance se po dlouhé době předvedl Martin Vojtek. Jako první zkoušel ohrozit olomouckého gólmana Nouza, do jeho střely se včas položil T.Vlček. Na druhé straně netrefil v ideální pozici Karný. Mimo branku pálil opět Nouza a na olomoucké straně T.Vlček a tak si první ostrý zákrok připsal až ve 4. minutě Mensator, když lapačkou vychytal již přesněji mířícího Karného. V 6.minutě se do nadějné pozice řítil Nouza, na poslední chvíli zmařil jeho snahu obětavou rybičkou Šafařík, oba potom skončili u mantinelu a od té doby se stali na ledě nerozlučnou dvojicí.Za dvě minuty si právě tito dva vysvětlovali hokejkami svou předchozí srážku a po šermířské vložce se hrálo 4 na 4. Více ze hry měli domácí. Jako první sice vyzkoušel Vojtka Veselý, ale v 10. minutě už se začali dít velké věci před Mensatorem. Tutovku spálil Karný, který po předchozím závaru nedokázal usměrnit vyraženou střelu Smejkala. Mensator poté vychytal v jasné šanci i Žajglu, ten se ocitl po přihrávce Karného úplně sám před bránou, Mensator poté ještě stačil zalehnout Střelu Zbořila. Minutu skvělé gólmanské práce zakončil písecký brankář efektním semaforem, kterým likvidoval bombu Hrušky. Na druhou stranu se odvážil pouze Nouza, jeho prví ránu srazil Šafařík, další Nouzův pokus už znamenal práci pro Vojtka. Ve 14. minutě dostal přihrávku na paty Hebar a když se snažil natáhnout se zpět po kotouči, byl nedovoleně sražen Kořánkem. Kohouti sehráli úspěšný přesilovkový part, na konci kombinace Dittrich-Ministr stál L.Vlček a poprvé překonal výborného Mensatora 1-0. Za minutu se po Karného přiťuknutí probil od modré čáry až před Mensatora Šafařík a dokonale provedeným blafákem zvýšil na 2-0. Mora se dostala do obrovského tlaku, Míka se snažil zabránit další pohromě a olomouckého forvarda zastavil pouze za cenu faulu. Druhá olomoucká přesilovka se stala kořistí Karného, po Houdkově pasu dokázal překonat Mensatora střelou po ledě 3-0. V závěru třetiny se dostali k početní výhodě i hosté. T. Vlček podrazil Nouzu. Na Vojtka mířily dvě bomby od Neckáře, problémy měl zejména s druhou ranou, kterou nešťastně ztečoval olomoucký Světlík a značně tím zkomplikoval Vojtkův zákrok.

Písečtí v úvodu II.třetiny prohospodařili 27 vteřin zbývající přesilovky. Ve 22. minutě se z pravého křídla protáhl Žajgla, jeho zakončení však nebylo příliš důrazné. Na druhé straně trefil Vojtkovo rameno ostrým projektilem Burkoň. Ve 24. minutě vystihnul Hruška nahrávku mezi píseckými obránci, jeho střelu Mensator vyrazil před sebe, mladí písečtí beci se však s touto situací opět nevypořádali a nechali dojíždějícího Smejkala v klidu skórovat 4-0. Znechucený Mensator pustil na zbývající čas do brány Kubiše. O minutu později byl v šanci nedovoleně zastaven Hebar a Kohouti tentokrát vyšli z přesilovky naprázdno, i když zejména závěrečná kombinace na jejímž konci stál T.Vlček, přímo volala po brance. Ve 27. minutě nechali písečtí vyniknout i Vojtka, ten efektním semaforem sebral ze vzduchu ránu Nouzy.. O minutu později však hosté už zvedali ruce nahoru. Po závaru před bránou domácích prošla mezi Vojtkovými betony přízemní střela Lály 4-1. I další šance hostí byla více než nebezpečná. Hájek se snažil dorážet ránu Řehoře a Vojtek musel na ledě čarovat. Ve 32. minutě promluvila opět Mora. Nejpohlednější akcí zápasu se zablýsknul obránce T.Vlček, velice aktivně nabruslil do útoku i s kotoučem, jihočeská obrana byla náhle přečíslena. Když pak olomoucký bek našel naslepo nádhernou zadovkou Hebara a ten střelou pod víko popáté překonal Kubiše, mohl hanácký stadion opět jásat 5-1. Jihočeši se po obdržené brance vrhli do útoku, vynutili si faul Světlíka. V přesilovce nebezpečně pálil Procházka, hosté však nechali pouze vyniknout Vojtka, který si dovolil parádičku v podobě baseballového odpálení kotouče. Ve 36. minutě rotočili kolotoč šancí zase domácí, Houdek se Všetečkou se dostali k nevídané kanonádě, momentu překvapení se však Kohouti, v rýsující se šanci, sami zbavili, při útočném snažení se totiž srazili Dittrich s Karným a přišli o kotouč. Závěr třetiny přinesl opět početní výhodu hostům, Vojtek musel betonem řešit blafák Jelena, poté ještě přečíslili olomoucké obránce Zika s Hájkem, prvně jmenovaný však místo střely volil přihrávku naslepo do tandemu, tam však nikdo z píseckých nebyl.

Závěrečné dějství přineslo velice svižný začátek. Do střely Neckáře vkládal hůl Nouza, stejný útočník poté sahal ještě do střely Burkoně, Vojtek musel předvádět skvělý reflex. Z následného protiútoku zahrozili domácí Smejkalem a tutovku zmařil Karnému Kubiš zákrokem z kategorie zázračných. Hostům však bylo v úvodu III.třetiny více přáno. Učebnicové řešení situace 2 na 1 předvedli Řehoř s Hájkem a Jihočeši se mohli radovat podruhé 5-2. Řada teď byla na domácích. Ve 44. minutě se nádhernou stahovačkou zbavil obránce Hebar, dostal se až před Kubiše, ten jeho zakončení vytáhnul se štěstím vyrážečkou. Ve 46.minutě si Kohouti zahráli chvíli proti čtyřem, ve středovém kruhu zůstal ležet střelec druhého píseckého úspěchu Hájek, hlavní sudí však přerušil hru až po olomouckém závaru, který trval několik desítek vteřin. O minutu později se z ledu těžce zvedal i olomoucký hráč, jmenovitě Smejkal. Hra, i když získala na tvrdosti, zůstávala v mezích pravidel, hrálo se ve středním pásmu. Až v 50.minutě přerušil fair play hokej zbytečným zákrokem Zika, který podrazil Žajglu. Tento faul viděl pozorný rozhodčí přes celou šířku kluziště. V přesilovce najel před bránu i s kotoučem Zbořil, Kubiš ho však vychytal, navíc si poradil i s ranou Všetečky. V 54. minutě odešel na trestnou lavici olomoucký Žajgla, jihočeši však nechali vystřelit pouze Malinského, jinak se k ohrožení Vojtkovy brány nedostali. V 56. minutě odešel pro změnu k nucenému odpočinku písecký Hájek a Kohoutům stačilo k využití přesilovky pouhých osm vteřin. Kubiš vyrazil střelu Všetečky před sebe a L.Vlček byl opět rychlejší než mladí obránci Písku a stanovil definitivní podobu výsledku 6-2. V úplném závěru utkání se hostům naskytla ještě početní výhoda 5 na 3, Procházka však při střeleckém pokusu zlomil hůl, Svoboda vypálil doprostřed brány, jednodotekovou kombinaci Jelen-Hájek-Veselý olomoucký gólman se štěstím ustál. Poslední důležitou událostí tak byl zvuk závěrečné sirény oznamující tříbodový hanácký zisk.

Miroslav Šperl (trenér IHC Písek): “V dnešním zápasem byli domácí lepším mužstev, přebruslili nás, vytěžili góly z přesilovek a to rozhodlo utkání. Máme poměrně úzký kádr a po sérii těžkých utkání nám pomalu docházejí síly a v dnešním zápase to byl také rozhodující faktor, byli jsme u všeho pozdě, prostě domácí byli po všech stránkách lepším mužstvem. Mensator je vynikající gólman, ve spoustě zápasů nás podržel. Bohužel, dnes před ním stáli mladí obránci, nezvyklí na takový důraz a pokud gólman vyrazí dvě střely za sebou, na třetí už nestačí, tam musejí být právě obránci, kteří ho podrží, to nám ale dnes chybělo.“

Karel Suchánek (trenér HC Olomouc): “Z utkání jsem měl obavy, protože to bylo poslední domácí utkání v roce, žádné vánoční nálady se však u hráčů neprojevily, naopak na utkání se dobře připravili, byli aktivní, forčekovali a navíc noví hráči přinesli výrazné oživení. Máme také potíže se sestavou, Najdek je stále zraněný, stejně tak i Svoboda, navíc Ministr také netrénoval a odehrál zápas se sebezapřením. Hráli jsme s chutí, vytvářeli jsme si střelecké příležitosti, za stavu 4-0 jsme však polevili, začali jsme více kombinovat a méně střílet. Klukům však musím poděkovat, odehráli velice slušný zápas, nechci hodnotit zvlášť některé hráče, dnes to byl kolektivní výkon. Obavy jsme měli i z Mensatora, je to velice kvalitní brankář, obrovský talent českého hokeje, velice dobře hraje i hokejkou, my jsme naštěstí stačili dorážet puky, byli jsme důrazní. Mensator za žádný gól nemohl, určitě nebyl důvod pro jeho střídání, že chytal špatně.“