Klíčový domácí duel hráči Písku nezvládli, na vítězný Most ztrácejí už jedenáct bodů

Písek – Naděje píseckých hokejistů na přímou záchranu druhé nejvyšší soutěže se po sobotním utkání s Mostem proměnila v takřka neviditelnou jiskřičku ve vyhaslém ohništi. U řeky Otavy výrazně zavoněl štiplavý barážový dým…
1.liga ČR, 4. kolo, so 2.3.2013
Mostečtí Lvi
2:4
0:1, 1:1, 1:2
Branky a nahrávky: 39. Marek (Kříž, Kučera), 53. Vlček (Kříž, Kužel) - 17. Nevyhoštěný (Kousalík, Charousek), 32. Nedrda, 51. Smolka (Kloz), 60. J. Heřman. Rozhodčí: Hejduk - Flegl, Zíka. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 350. Střely na branku: 34:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.
Písek: Halmoši – Pavlíček, Drtil, Kužel, Kříž, májovský, Semrád – Polodna, Šperger, Kotrla – Kubeš, Vlček, Ferebauer – R. Heřman, Kučera, Marek – Markulinec, Vaniš, Slavík.
Mostečtí Lvi: Volke - Hora, Pavlů, Charousek, Tomeček, Havelka, Fedorov, Kousalík, M. Rohan - Nevyhoštěný, Kloz, Kuběna, Bojer, Slavíček, Smolka, Skvortsov, Jurčík, Nedrda, Vaněk, J. Heřman, T. Rohan.
Úvodní dvacetiminutovka důležitého střetnutí se ani zdaleka nepřiblížila k očekávání nesmlouvavé a napínavé bitvy. Oba soupeři ctili spíše taktický boj než strhující hokej, a navíc byla k vidění celá řada nepřesností. Především Písečtí se nesžili s rolí domácího týmu, pro který je plný bodový zisk klíčový. Přílišná nervozita v kombinaci se dvěma vyloučeními otevřela před Severočechy vcelku slibné možnosti, domácí prapor ovšem několikrát udržely ve vzduchu výtečné zákroky brankáře Halmošiho. Pod největší nevyužité příležitosti Mostu se podepsali Kloz, J. Heřman a Bojer, na druhé straně neproměnil vyloženou šanci R. Heřman. Na konci 17. minuty se ovšem přece jen měnilo skóre a k lítosti píseckých fandů se o to postarali hosté – přesilovkový zámek mosteckého mužstva přetavil v úvodní gól střetnutí Nevyhoštěný.

Do prostředního dějství vstoupili Jihočeši o poznání lépe, přidali na důrazu a mostecký Volke si připsal více ostrých zákroků než jeho protějšek. Zřejmě největší příležitost měl domácí obránce Drtil, svou dělovku z mezikruží však nasměroval jen do výstroje hostujícího gólmana. S příchodem druhé poloviny střetnutí udeřili velmi nečekaně hráči ze severu Čech. Domácí hokejisté měli jedinečnou příležitost vyrovnat při téměř minutové přesilové hře pěti proti třem, místo toho ovšem prošli pořádně ledovou sprchou – brzy po návratu jednoho z vyloučených mosteckých hráčů na led propadli u mantinelu, za jejich záda se dostal Nedrda a překonal Halmošiho povedeným blafákem – 0:2. Následující minuty strávil písecký celek v křeči a jeho snaha vyznívala až příliš rozpačitě. Přesto se nakonec zářivý modro-žlutý paprsek na ztemnělé obloze objevil. Minutu a půl před druhou sirénou se odrazila střela obránce Kříže na hůl Kučery, a ten vykouzlil pěknou přihrávku na zakončujícího Marka – 1:2.

Kontaktní gól dostal písecké mužstvo zpět do víru střetnutí, žádná výrazná henrí nadvláda se ale z jeho strany nekonala. V úvodu 51. minuty naopak přišla šťastná chvíle litvínovského hráče ve službách Mostu Smolky, který pohotovou střelou do protipohybu Halmošiho uklidnil svůj tým třetím gólem. O dvě a půl minuty později ale dostal houževnatý duel novou zápletku – písecký mladík Vlček se zmocnil puku na obranné modré čáře a krásný průnik přes celé hřiště dokázal i mazácky zakončit – 2:3. Tento stav vydržel v platnosti až do závěrečných minut. Při hře čtyři na čtyři a vhazování v útočném pásmu se písečtí trenéři rozhodli nahradit Halmošiho pátým hráčem. Pevný zámek domácí první formace málem přinesl kýžený gólový efekt – krásná „žabka“ Špergera přistála před Volkého brankou na holi R. Heřmana, který však jen orazítkoval tyč mostecké klece. Při pokračující power play Jihočechů dokonal dílo jejich zkázy J. Heřman, který nasměroval puk do opuštěné domácí klece a definitivně určil osud střetnutí. Nově ustanovený jedenáctibodový rozdíl mezi oběma konkurenty staví šance Písku na přímou záchranu do oblasti velmi hluboké teorie.

Jiří Kudrna, IHC Písek: „Vůbec jsme nezvládli první třetinu zápasu, ve které jsme byli u všeho o krok později. Můžeme být rádi, že brankář Halmoši zlikvidoval nejméně tři tutovky a soupeř nám neodskočil na větší rozdíl. Už ve druhé části přišlo z naší strany zlepšení, ale místo toho, abychom to vyjádřili gólově, tak jsme při vlastní přesilovce inkasovali druhý gól. V tu chvíli jsme se ocitli v situaci, do které jsme chtěli dostat Most. Sice jsme dvakrát snížili na rozdíl jediného gólu, ale jinak to byla z naší strany křeč. Nutností pro nás bylo vyhrát za tři body, bohužel nemáme ani jeden.“

Václav Baďouček, HC Most: "V první řadě musím řící, že jsem rád za tři body, ale nejsem spokojený, jak jsme si cestu za výhrou zkomplikovali. V první části jsme měli spoustu vyložených šancí, kdybychom vedli 3:0, asi by se nikdo nemohl divit. Bohužel tyto příležitosti jsme nedokázali proměnit. Ve druhé třetině se nám podařilo dostat se do dvoubrankového vedení, ale naší nepochopitelnou chybou jsme domácí vrátili do zápasu. Nakonec to bylo až do konce veliké drama. Při závěrečné hře bez brankáře Písku jsme měli i více štěstí."