Budějovice se neukázaly jako dobrý hostitel

Snadným soupeřem ukázal se býti Písek na ledě vedoucích Budějovic. Po celé utkání bylo zřejmé, kdo patří mezi elitu bojující o postup do extraligy a kdo se naopak snaží vyhnout barážovým vodám. Jenom výjimečné zákroky gólmana Edgarse Masalskise a totální defenziva uchránily hosty od většího debaklu. Naplnila se tak očekávání většiny fanoušků i odborníků a soudě dle místy drtivé převahy domácích, mohlo být pro Písek hůř.
1.liga ČR, 18. kolo, po 1.11.2004, Budvar Aréna
České Budějovice
5:1
2:0,1:0,2:1
Branky: 11. Jindra (Prospal), 12. Kropáč (Prospal), 35. Rob (Kolda, Květoň), 52. Mucha (M. Hanzal), 60. Musil (Sailer) - 52. Kašpar (L. Král). Rozhodčí: Štěpán - Pflégl, Packa. Vyloučení: 6:5, navíc Štraub na 10 minut + do konce utkání. Bez využití. Diváci: 2096. Střely na branku: 34:20. Nejlepší hráči: Kropáč, Prospal, Štraub.
České Budějovice: Chábera - Kolda, Kotaška, Mucha, Jindra, Luža, Vomela - Kropáč, Prospal, Radek Dvořák - Bělohlav, Štraub, Šimánek - Havelka, Musil, Sailer - od 21. navíc Rob, Květoň, Hřebejk - od 41. navíc Martin Hanzal.
Písek: Masalskis - Burkoň, Neckář, Vokatý, Svoboda, Veselý, Malinský, Vyskočil, Peroutka - Zika, Nouza, Jelen - Šimek, Míka, Hájek - Lála, Filipi, Řehoř - Kořánek, Král, Kašpar.
Nezáviděníhodné břemeno nesli na bedrech hokejisté IHC Písek do utkání v Českých Budějovicích. V boji o záchranu má pro Mazancův tým každý bod cenu zlata, a tudíž je třeba o každý náležitě bojovat. Svazovat nohy mohlo borcům od Otavy pomyšlení na domácí debakl, který museli polknout na vlastním ledě. Prohra 3:10 v pátém kole byla ostudná. Třetím faktorem, jenž hrál proti Píseckým byla úctyhodná série svěřenců trenéra Josefa Jandače, která před pondělním utkáním činila již šest zápasů bez ztráty bodu. Kdybychom zapátrali ještě hlouběji, dostalo by se nám další šňůry. Ta má podobu deseti utkání bez porážky v normální hrací době. Utkání 18. vloženého kola slibovalo v Budvar Aréně souboj domácích střelců s lotyšským reprezentačním brankářem Edgarsem Masalskisem.

Utkání soupeřů z opačných chvostů tabulky začalo ve vlažném tempu. Hosté byli, jako drtivá většina týmů, která pod Černou věž zavítá, zalezlí hluboko na své polovině a bránili zejména svou modrou čáru. I přes bezkrevný úvod bylo na první pohled jasně patrné, kdo bude hrát v utkání první housle. V první desetiminutovce se ve statistice střel na branku objevila v kolonce domácích celá desítka pokusů. Jednu z největších příležitostí k otevření skóre promarnil v 8. minutě Petr Sailer, jehož blafák zneškodnil skvěle chytající Masalskis.
V 11. minutě již poprvé zahřmělo před svatyní střežené pohyblivým Lotyšem. Prospal vyhrál buly na modrou čáru pro Josefa Jindru, kterému spoluhráči vydláždili cestu k brankovišti skvělým odblokováním Píseckých. Mladý obránce tváří v tvář hostujícímu gólmanovi neznervozněl a z mezikruží poslal touš nezadržitelně do pravého horního rohu - 1:0. Hned vzápětí mohli agilní domácí přidat další branku, když Bělohlav tečoval Kotaškovo nahození. Z bezedného repertoáru zákroků vytáhl tentokrát Lotyš hbitý švih lapačkou. Ve 12. minutě zvedali fanoušci v Budvar Aréně ruce podruhé. Po ideální kombinaci Dvořáka s Prospalem se dostal kotouč k Radoslavu Kropáčovi. Pravé křídlo elitní budějovické formace s přehledem poslalo puk podél Masalskisovi nohy na místo určení - 2:0.
V 17. minutě to mohlo být již o tři branky. Hlavní rozhodčí ale Šimánkův gól kvůli posunutí branky neuznal. Jedinou vážnější šanci hostí musel řešit Chábera v 17. minutě. Zbyněk Neckář ale branku přestřelil. Do šaten se tedy šlo za stavu 2:0.

Do druhé třetiny vstoupili Písečtí aktivněji než do úvodního dějství. I přesto však na ledě stále kralovala Jandačova eskadra. Ve 25. minutě si opět jako kočka s myší pohrálo duo Prospal - Dvořák s píseckou defenzívou. Prvně jmenovaný se ocitl před Masalskisem zcela osamocen, položil si lotyšského gólmana na zem a ten naprosto bezmocně ležíc zvedl ruce, které mu posila z NHL trefila. Budvar Aréna sportovně zatleskala jak akci kosmopolitních posil, tak i neméně exotické akvizici Písku. Ve 35. minutě přišla chvilka Luboše Roba. Populární Kondor, jenž byl vpuštěn do arény od začátku druhé třetiny, byl mocně vyvoláván budějovickým kotlem od samého začátku zápasu. Úvodní letošní start před domácím publikem okořenil první brankou sezony. Květoň dobře našel Ladislava Koldu, který, byť v idélaní pozici, ještě přihrával právě na Luboše Roba, jenž podél padajícího Masalskise "pověsil" svou první trefu do poloprázdné branky - 3:0. Fanoušky vzývaný rekonvalescent Rob mohl záhy skórovat podruhé. Parádní nahrávku Hřebejka ale zblízka nasměroval jen do boční sítě. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 3:0 pro domácí.

V závěrečné části si o své místo na slunci řekli výraznějším slovem také hosté, i z jejich strany tak bylo k vidění pár šancí. Třetí třetina však byla spíše ve znamení osobních šarvátek, ta největší přišla po zákroku juniora Peroutky na Dvořáka. Následná slovní výměna názorů provázela cestu hráčů přes celou šíří kluziště až k hostující střídačce. U ní se pak málem svedla hromadná bitka, která by byla s ohledem na stav utkání naprosto zbytečná. Rozlícení hráči s Budvarem na prsou v 52. minutě poprvé a naposledy v utkání inkasovali. Na obranné modré chyboval Luža a puku se zmocnil Král, našel Václava Kašpara a ten ostrou ranou zaznamenal svůj první letošní gól - 3:1. Písecká radost však měla jepičí život. Necelé dvě minuty po jejich úspěchu srazil naděje opět na bod mrazu Ján Mucha, když využil přihrávku juniorského pendla Martina Hanzala - 4:1.
V 56. minutě přišel další z řady střetů. Zákrok Lukáše Ziky na Josefa Štrauba rtuťovitý rutinér psychicky nezvládl a pustil se s hostujícím útočníkem do klinče. Domácí borec dostal za svůj incident a následnou výměnu názorů s rozhodčím osobní trest do konce utkání. Když se již hráči IHC Písek viděli v šatně, potrestal jejich laksní přístup devět sekund před koncem bojovný Mojmír Musil - 5:1. Rozezlený Masalskis si poté nebral servítky se svými spoluhráči, kteří ho, jako hodněkrát předtím, nechali na holičkách. Utkání tak skončilo přesvědčivou výhrou favorita. Mužstvo z jihočeské metropole prodloužilo svou sérii bez ztráty bodu na sedm utkání v řadě.

22  Jiří Šimánek         útočník     4 střely
 9  Josef Jindra         obránce     4 střely (1 branka)
19  Radek Bělohlav       útočník     3 střely
20  Petr Sailer          útočník     3 střely
10  Josef Štraub         útočník     3 střely
 6  Radek Dvořák         útočník     2 střely
11  Luboš Rob            útočník     2 střely (1 branka)
31  Ivo Kotaška          obránce     2 střely
85  Radoslav Kropáč      útočník     1 střela (1 branka)
49  Patrik Luža          obránce     1 střela
15  Lukáš Květoň         útočník     1 střela
 8  Štěpán Hřebejk       útočník     1 střela
 3  Ján Mucha            obránce     1 střela (1 branka)
41  Mojmír Musil         útočník     1 střela (1 branka)

IHC Písek
81  Martin Šimek         útočník     3 střely
 2  Zbyněk Neckář        obránce     3 střely
55  Tomáš Nouza          útočník     3 střely
23  Milan Filipi         útočník     2 střely
40  Václav Kašpar        útočník     2 střely (1 branka)