Písek ukončil sezonu prohrou v Prostějově

Hokejisté A-týmu IHC Písek uzavřeli letošní náročnou sezonu vysokou porážkou na ledě Prostějova. Domácí tým se ještě, narozdíl od Píseckých, mohl pokusit o zteč druhého postupového místa zaručující právo účasti v 1. lize v příštím roce, což poznamenalo celý průběh utkání. Jestřábi na hosty doslova vlétnuli a již do 8. minuty získali uklidňující tříbrankový náskok. Písečtí však na Hanou nepřijeli na pouhý výlet, což ukázali dvěma rychlými brankami Filipa Procházky a Václava Kašpara po nahrávkách Jana Marouška a stáhnuli vedení domácích na jediný gól. To bylo však ze strany Jihočechů vše, poté se trefovali zase už jen Prostějovští, kteří dnešním vítězstvím dobyli 1. ligu zpět a postoupili spolu s havlíčkobrodskými Rebely.
2.liga ČR sk. STŘED, baráž, pá 31.3.2006, Prostějov
Prostějov
8:2
5:2, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 15. (Chvojka, Říha), 16. (Kruliš), 26. (Vymazal) a 51. Piecha, 2. Bařica (Fojtík), 4. Říha (Kruliš), 8. F. Čech (Kameš, Říha), 59. Zbořil (Fojtík) - 9. Procházka Filip (Kica, Maroušek), 11. Kašpar (Maroušek).

Rozhodčí: Polák - Kareš, Padevět.
Vyloučení: 10:10. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0.
Diváci: 2 093. Střely na branku: 41:17.

Prostějov: Hrazdíra - Chvojka, Doseděl, Kameš, Kruliš, Kučírek, Švrček, Sedlák - Bařica, Čech F., Čech M., Fojtík, Piecha, Polák, Sabela, Saluga, Zbořil, Říha, Řípa, Žibrita, Vymazal
Písek: Kubiš - Svoboda, Veselý, Peroutka, Oranský, Pavel Procházka, Filip Procházka, Michal Procházka - Květoň, Míka, Kubeš, Řehoř, Mikeska, Kořánek, Kica, Maroušek, Holec, Gajovský, Pošmourný, Kašpar
Snad nikdo nepochyboval o tom, že si Jestřábi nenechají vyrvat ze spárů tři body za výhru v dnešním utkání. Že však vrhnou na svou kořist tak nemilosrdně, čekal asi málokdo. V první výraznější šanci se už v polovině druhé minuty zápasu vyskytl domácí Bařica, prošel píseckou obranou a ač atakován, dokázal jednoruč přehodit brankáře hostí a zavěsit puk do soupeřovy sítě, čímž otevřel skóre zápasu - 1:0. Domácí však v tlaku neustávali. Následovalo několik pokusů od modré čáry, ale vždy spíše trefili gólmana, než by se dalo mluvit o jeho úspěšných zákrocích, neměl totiž absolutně šanci přes clonící hráče puk vidět. Chvíli nato následovala akce Fojtíka s Polákem, kteří přečíslili hostující obranu. Vykoledovali si až faul píseckého Filipa Procházky. Domácí si ale zahráli přesilovku jen dvě sekundy a za kamarádem na trestnou putoval v čase 3:22 Oranský. Tím dalo IHC Jestřábům nabídku, kterou nešlo odmítnout. Domácím stačilo k využití převahy pouhých třináct sekund. K puku se dostal Chvojka, přihrál Krulišovi, ten vypálil tvrdou ránu od modré čáry, hostující brankář vyrazil puk před sebe a Říha jej dorazil do branky - 2:0. Po této trefě jako by domácí dostali ještě větší chuť do hry. Soupeře takřka k ničemu nepustili, naopak sami zkoušeli zvýšit svůj náskok. Nejprve se brankář Kubiš poroučel k ledu po ráně Kučírka, kterou dostal do masky a v čase 7:21 rozsvítil červené světlo za jeho zády Filip Čech, který po přihrávkách Kameše a Říhy propálil vše, co mu stálo v cestě krom sítě - 3:0. Domácím už se náskok zřejmě jevil být dostatečným, polevili tedy v tempu. To je však přišlo draho. Nejprve už osm sekund po vhazování následujícím po gólu odkráčel na trestnou lavici „Pupa“ Doseděl a jedenáct sekund po něm Fojtík. Tuto nabídku pro změnu nemohli odmítnout hosté a zasypali domácího gólmana Hrazdíru deštěm střel, až na sklonku deváté minuty dostal puk do sítě Filip Procházka. Když se k němu několikrát sražená střela od modré přikutálela, neměl už těžký úkol - 3:1. Jestřábi se vzepjali k odpovědi. Piecha se proháčkoval z rohu až před branku, kde byl najednou úplně sám, ale nedokázal přehodit svého soka v brance. Jako odpověď přišla stran hostí akce gólová. Přečíslili prostějovskou obranu a z akce dva na jednoho vytěžil Kašpar gólový zásah - 3:2. Domácím tedy začalo být jasné, že ještě nemají vyhráno, snad i trenér Flašar si vzal na střídačce slovo a rázem z toho byl únik Fojtíka, toho zastavil podražením písecký Oranský. V přesilovce předvedli Jestřábi krásnou kombinační akci, ale finální střela skončila na gólmanovi Kubišovi. Odražený puk se ale dostal k Piechovi a ten prokázal, že v takovýchto situacích dovede být rafinovanější, než cukr krystal, naprosto zmátl brankáře a v klidu zavěsil - 4:2. Na tabuli svítilo 14:31 a na lavici hanby odešel domácí Polák. Domácí fanoušci, kteří byli evidentně v dobré náladě počali skandovat: „Ve čtyřech, ve čtyřech, dáme góla ve čtyřech...“ Jejich žádost vyslyšel Piecha, kterému se podařilo vystihnout rozehrávku hostů v jejich obranném pásmu, přiťukl si s Krulišem a znovu oblafl Kubiše - 5:2. V čase 16:44 se Doseděl provinil podražením a hosté měli příležitost další přesilové hry. Těsně před jeho návratem ale v souboji u mantinelu Pavel Procházka podrazil Poláka a tak se síly na sedm sekund vyrovnaly a třetina se v poklidu dohrála. Už na sklonku první minuty té druhé ale šel pykat za sekání písecký Květoň. V této přesilovce byl velmi aktivní domácí kapitán Kruliš, který po dvou pokusech od modré čáry vymyslel velmi hezkou kombinaci, ale ani ta, stejně jako další tvrdá rána od lajny neskončila gólem. Polovina čtvrté minuty a hosté se valí do útoku, který končí zvonivým zvukem tyčky Hrazdírovy branky, o což se zasloužil Pavel Procházka. Zaměstnat pro změnu Kubiše se vypravili Vymazal s Fojtíkem. Jejich akce dva na dva skončila sice neúspěšně, ale ze souboje u mantinelu dokázal ještě Fojtík přihrát před branku volnému Piechovi a ten chladnokrevně pálil pod víko písecké svatyně, čímž završil čistý hattrick - 6:2. Začátkem minuty osmé vystihli hosté prostějovskou rozehrávku, jejich výpad ale skončil mimo tyče. Následně byli vyloučeni z týmu hostů Kubeš za podražení a ze strany domácího celku Filip Čech za nesportovní chování. Trochu totiž svému pádu přidal na kráse. Většího prostoru na ledě využívaly střídavě obě mužstva, vytvořily si několik dobrých šancí, ale stav se neměnil. 10:23 byl domácí tým potrestán za příliš bojechtivých hráčů na ledové ploše. Tento trest šel odsedět Řípa. Už půl minuty nato šel ale popřemýšlet o vhodné výšce držení hole písecký Kubeš, a tak se síly srovnaly. Začátkem dvanácté minuty se opět rozezvučela tyč prostějovské svatyně. Tentokrát zásluhou tvrdé rány Květoně. Vzápětí unikl hostům Piecha, ale tentokrát svůj nájezd neproměnil. Další pohlednou akci předvedli Polák s Fojtíkem, ale ani z této nakonec nic nebylo. V polovině patnácté minuty potrestal sudí Chvojku za držení soupeře a byla tu další přesilovka Písku. Místo tlaku se ale hosté obávali, aby Jestřábi nezvýšili svůj náskok, když dva na jednoho ujížděli Kameš s Říhou, druhý jmenovaný ale přihrával spoluhráči stylem hodným tenisové rakety, takže tato akce skončila kdesi v rohu kluziště. Následně byl trestem za špatné střídání potrestán také Písek, pykat za svůj tým šel Oranský. V přesilovce domácí nepředvedli nic světoborného, snad kromě jedné střely Kruliše od modré čáry. Autor této dělovky si o minutu později vyzkoušel také samostatný únik, ale ani z této situace kapitán Jestřábů nedokázal vytěžit gólový zásah. Pak už začaly oba celky šetřit síly na další část hry a po dobu trvání té prostřední se již nic zvláštního nestalo, a tak se hráči odebrali do kabin za stavu 6:2 pro domácí. Hned začátkem očividně posledního dějství tohoto zápasu, konkrétně v čase 0:54 Říha „utřel sopel“ píseckému Michalu Procházkovi. Ten zůstal nějakou dobu ležet otřesen na ledě, ale nakonec se po vlastních nohou odebral na střídačku, Říha pak opačným směrem. Když se domácí osvobozovali od tlaku vyhozením kotouče, původním úmyslem na druhý konec kluziště, v reálu ale do hlediště, nehezky byl zraněn jeden z mladých diváků. Byl ale ošetřen a snad je v pořádku. V další gólové šanci se brzy ocitl Michal Čech, ale ani jedna z jeho dvou dorážek neskončila v síti. Koncem osmé minuty překvapil domácího gólmana svým výpadem zpoza branky Květoň, ale nakonec byl puk zastaven ještě před brankovou čarou. Po vhazování se na zteč vydal samotný Piecha, prošel přes všechny soupeře včetně gólmana a připsal si čtvrtý gólový zásah v tomto zápase! Necelou půlminutu poté byl vyloučen za napadení Jestřáb Chvojka, který „zrušil“ u mantinelu Kašpara. Ten se naštěstí jen otřepal, sebral helmu z ledu a bez problému odjel na střídačku. Písek předvedl v přesilovce krásnou kombinaci, úplně rozhodil domácí obranu, až na Hrazdíru ovšem. Ten si kotouč pohlídal. Po další kombinaci hostů ve finále přestřelil Pošmourný. To už asi psychicky nevydržel hostující Kubeš a vykoledoval si osobní trest na deset minut a rovnou se odebral do šatny. Další nájezd IHC zastavil Kruliš, když učebnicovým bodyčekem zneškodnil Peroutku. Následně se jali brát branku hostí útokem Piecha s Vymazalem, po jejich akci dva na nikoho už sice svítilo červené světlo za Kubišovou brankou, nicméně ten měl puk ve své moci. Další akci domácích rozjel v polovině šestnácté minuty Doseděl, ale přečíslení tři na jednoho zastavil chybný přelet Jestřábů do útočného pásma a následný hvizd čárového rozhodčího. Říha našel na začátku osmnácté minuty volného Zbořila, ten však pálil nad. V čase 18:58 ještě upravil na konečných 8:2 Fojtík, který po samostatném úniku vymetl pravou šibenici a utkání se mohlo dohrát již jen z povinnosti za mohutného, až skoro pralesního, jásotu domácích fandů. Vše skončilo jednohlasým radostným pokřikem celé prostějovské arény, jež říkal vše: „PRVOLIGOVÍ, PRVOLIGOVÍ, MY JSME STEJNĚ PRVOLIGOVÍ...!“

Trenér domácích: Kluci nastoupili do zápasu v opravdu velké pohodě. Rázem to bylo 3:0, v zápětí 3:2, ale já jsem věřil, že to kluci dotáhnou do vítězného konce. Písek už přijel vyloženě na výlet a bylo vidět, že jejich hráči už toho měli taky dost a o nic jim nešlo. Mužstvo bylo po těžkých zápasech vítězně naladěno a dnes jsem jim věřil tak jako nikdy. „Kdy jste už opravdu věřil, že se Prostějov v 1.lize zachrání?“ Bylo to dnes v 41. minutě dnešního zápasu.

Trenér hostů: Již od začátku zápasu bylo vidět, že domácí mají více sil a působí svěžejším dojmem. Nám baráž systémem zápasů ob den ubrala hodně sil a bylo to vidět. Domácí dali rychlou branku a následně jsme udělali hloupé fauly, které domácí potrestali v přesilovce 5 na 3. Za stavu 3:0 se nám podařilo snížit na 3:2 a vypadalo to tak, že bychom se mohli zvednout, ale přišly další chyby, které domácí, dá se říct 100%ně, využili a zaslouženě vyhráli. Nezbývá mi než jim pogratulovat.