Menu Další Zavřít Zavřít
Aktuální zprávy
     1.4.2017       Redakce

Zpátky do historie! V Písku se bude hrát hokej pod širým nebem!

Redakce klubového webu www.ihcpisek.cz získala od nejmenovaného zdroje informace o chystané rekonstrukci zimního stadionu v Písku. Její součástí má být také odstranění střechy. Moderní chladící technologie mají zajistit, že v otevřené aréně pro 4200 diváků bude led k dispozici po celou sezonu. Fanoušci se tak mohou těšit na skvělý zážitek a hokejové bitvy ve stylu zámořského Winter Classic. Odstranění střešní konstrukce se plánuje už na červenec letošního roku!

Z historie stadionu

Úplně první setkání Písku a hokeje proběhlo na rybníku Hánovec, první úspěchy pak zdejší tým slavil na rybníčku Beran. Začátkem třicátých let se hřiště přesunulo nejprve na řeku k Václavu, poté na Šarlák a na další tři zimy zpět na Otavu k městskému ostrovu. Svá nejúspěšnější léta však Písečtí zažili opět v lesích na Americe. Z iniciativy výboru SK byl v roce 1936 za tehdy nekřesťanskou sumu 40 000 korun zřízen na Beranu zimní stadion, který neměl na celém českém venkově obdoby! Klub získal vodní plochu od města pronájmem na 99 let, následně ji nechal oplotit a vybudoval šatnu se čtyřmi místnostmi, elektrické osvětlení, rozhlasovou kabinu, ohřívárnu s čajovnu pro bruslící a stupňovité hlediště. Výhodná poloha spolu s hokeji příznivými zimami měly rok co rok za následek dostatek ledu od listopadu až do poloviny března. Jezdily sem na soustředění národní tým i LTC Praha. I díky možnosti pravidelného tréninku v kvalitních podmínkách také SK vybojoval historický postup do ligy.

Na podzim 1968 bylo možné přípravu ledu zahájit díky novému kompresoru už kolem poloviny října. Z Loun byla pořízena rolba, takže definitivně odzvonilo hrablům a košťatům, navíc se vyztužily mantinely. Jen ty šatny! Ty se přistavěly až před sezónou 1972/73, kdy se navíc během rekonstrukce chladícího zařízení vyměnily nevyhovující plastové trubky za kovové. Roku 1968 také zmizely zpoza staré atletické tribuny, která byla zpočátku ponechána u ledu, statné lípy, které vrhaly příjemný stín jak na kluziště, tak na přilehlé tenisové kurty. Za zmínku jistě stojí, že než se tak stalo, „česaly“ se stromy na podzim vrtulníkem(!), aby se veškeré listí najednou sfoukalo z větví a neznečišťovalo ledovou plochu. To připomíná dnes možná už opomíjenou skutečnost – totiž že velkou roli hrálo při zápasech v dřívějších dobách počasí. Nebylo výjimkou, že během utkání hustě sněžilo. Těmto nepříjemnostem v Písku odzvonilo v první polovině sedmdesátých let, kdy dostal stadion k padesátému výročí hokeje ve městě střechu. Pak už se na hokejisty při zápasech nesypal sníh a nefoukal vítr.

Přejeme krásný 1. duben!